5 lépés, amivel beszélni és írni fogsz bármilyen ingyenes angol szövegből

Írj és beszélj
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Mondd, mit teszel, amikor egy új angol szöveggel dolgozol?

Elolvasod, kiszótárazod, lefordítod?

Ha igen, hagyd abba! Mutatok jobb módszert!

Olyat, amivel sikerélményeket szerezhetsz, és ami időt takarít meg neked. Amivel az akár egyórás, tanulást megelőző monoton szótárazási robot helyett rögtön a tanulással kezdhetsz. És mivel az első perctől úgy tanulsz, ahogyan majd használnod kell a nyelvet!

Kezdem a rossz hírrel: ennek van három feltétele. NEM mindegy ugyanis, hogy milyen angol szöveggel dolgozol!

  • a saját nyelvi szintednek megfelelő szöveg legyen, vagyis NE legyen benne annyi ismeretlen szó, amely már a szöveg lényegének megértését akadályozza (kezdőknél ez ugye nehéz, tehát ez a módszer NEM nekik való),
  • legyen a szöveghez hanganyag, hogy a kiejtéseden is dolgozhass,
  • és rövid szöveg legyen!

Ez utóbbi azért is fontos, mert így az öt lépés nem lesz több, mint 15-20 perc, ami hetente háromszor azért beilleszthető a napodba! A cikk végén találsz weboldal ajánlatokat is, ahonnan ilyen szövegeket szerezhetsz!

1. lépés: Önbizalom-építés ismerkedéssel

Fusd át az angol szöveget, és értsd meg a lényegét! Keresd benne az ismerős kifejezéseket, és rakd össze magadnak, mint egy puzzle-t!

Ez a lépés ne tartson tovább 2-3 percnél, jó? Semmiképp se állj meg fordítgatni, és mondatokat összerakosgatni! És itt még nem is szótárazunk – de minek is tennénk? Nem szabad, hogy sok ismeretlen szó legyen benne, mert akkor a szöveg nem a TE nyelvi szinted!

2. lépés: Kiejtés-csiszolás és a beszédtől való félelem legyőzése

Hallgasd meg a szöveget egyben, majd olvasd fel hangosan – a lehető legpontosabban utánozva az anyanyelvi beszélőt! Megint csak: ez csak akkor működik, ha a szöveg rövid, és nincs benne túl sok ismeretlen szó! Különben színtiszta frusztráció lesz az egész!

TIPP: Ha erre a lépésre van pluszban 3-4 perced, akkor hallgasd újra úgy, hogy megállítod mondatonként, majd olvasd fel a mondatot többször, egyre tökéletesebben utánozva a felolvasót! Egy-egy mondatot meghallgathatsz többször, és felolvashatsz többször. Ezzel a lépéssel nagyban megkönnyíted a dolgodat később! (A végén elárulom, hogyan!)

3. lépés: Vázlatírás

Húzd alá, és írd ki azokat a félmondatokat, amiket megértettél! Itt lehet picit egyszerűsíteni is, pl. kihagyhatsz a lényeget nem befolyásoló szavakat, egyszerűbbé teheted a nyelvtant!

Pl. tegyük fel, hogy ezt látod a szövegben: „Farther down the line, the second engine broke down, and the train slowed to a dead stop.” (Kb. A vonalon tovább haladva a második motor is lerobbant, és a vonat lelassult és megállt.) Na, ezt így írd ki: the second engine broke down (=a második motor lerobbant) ÉS the train stopped (=a vonat megállt). Érthető?

TIPP: Vedd észre, hogy nem baj, ha nem érted, mi az a „farther down the line„, attól még a mondat értelmezhető! Valami elromlott, a vonat megállt. És itt ennyit elég tudnod!

Mutatok is egy vázlatot, jó? Ez a „sztori” tulajdonképpen egy vicc, a Grammar Jokes 2016 vicces letéphető naptár-kártyáiból származik, amit az Instant Nyelvtan előrendelők kaptak bónuszként.

Írj és beszélj

(A vicc lényege megvan, amikor elolvasod ezeket? Egy fiatal férfi bébiszittelést vállalt, és felküldte a gyerekeket lefeküdni. Egy gyerkőc állandóan le akart jönni, ő meg mindig felküldte. Csengetnek, a szomszéd az, keresi a gyerekét, a bébiszitter letagadja, hogy ott lenne, de egy aprócska fej bukkan fel a lépcső tetején, és ezt mondja: „nem enged haza!”. Na, MOST olvasd vissza a fentieket, ugye így már követhető a sztori a kiírt kifejezésekből?)

Figyelmeztetés: ezeket a kiírt félmondatokat még használni fogod, így ezt a lépést NE hagyd ki! Már csak azért sem, mert ezzel megfigyeled és tudatosítod a szövegben lévő nyelvtani szerkezeteket (amivel tanulod mind a nyelvtant, mind a szókincset), plusz az íráskészséged és a helyesírásod is fejlődik tőle! Tiszta haszon!

4. lépés: Tanulj vele beszélni!

Tömörítsd a szöveget, vagyis mondd el a saját szavaiddal azt, amit megértettél belőle! Röviden csak, nyelvi szintedtől függően 2-5 rövidke mondatban, DE puskázhatsz az előző lépésben elkészített vázlatodból!

Ha ez elsőre meredeknek tűnik, akkor leírhatod (íráskészséged is fejlődik!), majd utána elmondhatod még inkább leegyszerűsítve – csakis az ismert, aktív szókincsedet használva!

Sokan izgulnak ilyenkor, hogy „jaj, de honnan tudom, hogy helyes-e az, amit mondok?” – nos, egyrészt itt nem a hibátlanság, vagy a korrigálás a cél, hanem az önbizalmat építő hangos mondatalkotás, és ezért kifejezetten jó, ha nincs ilyenkor ott egy kibic, aki állandóan javítgatna. De amúgy is, a „saját szavaiddal” azt jelenti, hogy csakis általad (unalomig) ismert, egyszerű kifejezéseket használhatsz, amelyekben már biztos vagy. Vagyis: várhatóan kevés hibád lesz. Ekkor még semmi új szókincset NE tegyél bele a mondandódba, amit esetleg a szövegben olvastál, jó?

TIPP: itt lehet az első elmondás után picit cifrázni, ha akarod, például: elmondani a sztorit, mintha veled történt volna, vagy ha ez egy hírmorzsa, mint pl. a vicces Sztorizó tanfolyam leckéiben, akkor hozzárakni a véleményed róla. Mondjuk egy-egy vicces kiszólással, amit az Instant Chat tanulókártyákból tanultál! Látod? Kombinálhatod is őket!

5. lépés:  Gyors levezetés a szótárral

Ha találsz benne olyan kifejezést, ami szerinted számodra igazán szimpatikusnak, vagy jól használhatónak tűnik, akkor azt (egye kukac!) kiírhatod magadnak! Ha lehet, ne szótárfüzetbe, hanem inkább kártyákra, jó?

De semmiképpen se szótárazd ki az összes ismeretlen szót! Az borzasztó rossz módszer! Egyenes út a frusztrációhoz, a feladáshoz, önmagad leértékeléséhez („mindig elfelejtem a szavakat”, „sose tanulok meg angolul”, „jaj, mennyit nem tudok még” és társaik).

Furát fogok mondani, de igaz lesz: sokkal többet fogsz tudni angolul ha kevesebb angol kifejezést írsz ki magadnak! De azok legyenek igazán hasznos, jolly joker módon használhatók, jó?

És ennyi az egész.

Már csak az egyperces házi feladatod van vissza vele.

Egy angoltudást gyorsan növelő szorgalmi feladat

Írd ki a sztori/hír címével a kifejezéseket egy kártyára, vagy a telefonodba egy jegyzetbe (pl. OneNote alkalmazás)! Másnap mondd el újra a sztorit legalább kétszer, a saját szavaiddal, úgy, hogy közben puskázhatsz a kiírt kifejezésekből! Hangosan beszélj, ha tudsz! (Ha nem, akkor is! Majd meglátod, vicces lesz!)

Na, ez az a pont, amikor jól fog jönni a második lépésben leírtak, vagyis az, hogy sokszor meghallgattad a szöveget! Ugyanis amikor a kifejezéseket olvasod vissza másnap, ott fog visszhangozni magadban az anyanyelvi beszélő hangja! (És ugye így már érthető, hogy miért kerestem én is egy igazán kellemes hangú anyanyelvi felolvasót az angol tanulókártyáimhoz?)

És itt értünk a végére.

Csak egy gyorstipp még. Íme, két weboldal, amelyekkel könnyen dolgozhatsz, mert a szövegek rövidek, és van hozzájuk hanganyag is: newsinlevels.com (hírek), eslyes.com (sztorik). Hajrá!

Na? Ugye kipróbálod ezt a módszert? Legalább egyszer?

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>