Eleanor Roosevelt fura társalgási módszere

Eleanor-Roosevelt
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Eleanor Roosevelt nem szerette az üres fecsegést.

A tartalmas társalgásokért viszont rajongott.

Tanulási lehetőségként tekintett rájuk. De az ő módszerével azokká is váltak!

ER (ejtsd: í-ár), ahogy a fél világ emlegeti, fiatalon beházasodott egy olyan körbe, ahol hamar rádöbbent: a tudásában számos fehér folt van. Ezért elkezdett tanulni.

Úgy, ahogy ő a leghatékonyabbnak találta: más emberektől, hivatalos vacsorák, fogadások alatt – az üres fecsegés helyett. Kis idő elteltével saját technikát is kialakított erre, és a módszere nemcsak hatékonynak, hanem igazán szórakoztatónak is bizonyult.

Mindjárt mutatom, de előtte hadd áruljak el 6 kevéssé ismert tényt Eleanor Rooseveltről! Rögtön meglátod, miért csodálják őt máig!

6 tény, amit nem tudtál Anna Eleanor Rooseveltről

#1 Férje, a későbbi amerikai elnök Franklin Roosevelt, Eleanor egy távoli unokatestvére volt. Az oltárhoz pedig az akkori amerikai elnök vezette őt, a szintén rokon Teddy Roosevelt, aki úgy tréfálkozott az új vőlegénnyel, hogy „There’s nothing like keeping the name in the family.” (=Nincs is annál jobb, mint a családban tartani a nevet.)

#2 ER imádott repülni. Pilótaengedélyt szerzett, sőt 1933-ban repült Amelia Earhart-tal is – akinek eltűnésekor Eleanor szomorúan csak ennyit mondott: „She had no regrets.” (=Nem bánt meg semmit.)

#3 Alabamában, egy 1938-as konferencián beült a „színeseknek” fenntartott teremrészbe, ahogy akkoriban hívták, és mikor közölték vele, hogy letartóztatják, ha nem ül át a fehéreknek fenntartott részbe, kért egy vonalzót. Lemérte a távolságot a két szekció között, és pontosan a táv közepére, a „senki földjére” helyezte át a székét, és ott ülte végig az eseményt. Nem merték letartóztatni.

#4 1959-ben egy margarinreklámban pózolt 35 ezer dollárért. Majd  a pénzen segélycsomagokat küldött 6000 szegény családnak.

#5 A Fehér Házba bekerülve sokszor kizárólag női újságíróknak tartott sajtótájékoztatókat, teljesen kizárva a férfiakat, és ezzel elérte, hogy az újságok több női újságírót vegyenek fel.

#6 Hat gyermeke nevelése mellett létrehozta a First Lady intézményét, ahogy az ma működik. Nem elégedett meg a háztartás vezetésével, síkra szállt az emberi jogokért, a nők és gyerekek jogaiért, és a szegényekért. De az általa legnagyobbnak tartott eredményét férje halála után, „közemberként” tudhatta magáénak: aktív részese volt az ENSZ Alapító Okiratának, az Emberi Jogok Nyilatkozatának megfogalmazásában.

Kicsit fura is, hogy egy ilyen komoly, érzékeny és mély gondolkodású hölgy sokszor egy játékkal indította a beszélgetést.

Eleanor-Roosevelt-fiatalon

Az ABC-módszer

Eleanor társalgási technikája roppant egyszerű volt, de mindig bevált.

A házassága első évétől rengeteg olyan vacsorán és fogadáson vett részt, ahol vadidegenek vették körül. És mivel házastársak az etikett szerint nem ülhettek egymás mellé – a társalgást és ismerkedést serkentendő -, ER gyakran találta magát mogorva, zárkózott emberek mellett. De megoldotta.

Ahogy ugyanis olyasvalaki mellé ültették, akinek nem tudott semmit az érdeklődési köréről, egyszerűen elkezdett végigmenni az ABC-n. Az „A” betű például lehetett hangya (=ants), és egy ilyen kérdést szült: „Mr. Jones, are you interested in the life of ants?” (=Mr. Jones, érdekli önt a hangyák élete?)

Persze lehet, hogy az asztalszomszédját kicsit sem érdekelték a hangyák. De a kérdés meglepte, szórakoztatta, és a hatására könnyebben megnyílt. És el is kezdődhetett egy valódi eszmecsere. ER pedig ezt kedvelte igazán! Ő a saját bevallása szerint tanulásra használta ezeket az alkalmakat, és ahogy életrajzában leírja: így többet megtudott a világról, mint bármilyen enciklopédiából.

Volt egy olyan emlékezetes estéje is, amikor egy hosszú bostoni vacsora alatt végig kellett mennie a teljes ábécén. Sikertelenül. Asztaltársasága még csak meglepetést sem mutatott. A desszertet már néma csendben ülték végig egymás mellett. De ezen egyedüli eset kivételével az ábécé kitűnően működött, és sikeresen nyitotta meg emberek tucatjait. Kitartó alkalmazásával a First Lady olyan tudást fedezett fel, amiről azt mondta: nem is tudta, hogy létezett.

Talán nem véletlen az sem, hogy 27 hosszú esztendőn át, heti hat alkalommal vezette a saját, személyes rovatát „My Day” címmel politikai, társadalmi kérdésekről. Volt témája bőven. És ki tudja? Talán ebből ihletődött egy híres mondása is: „Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.” (=A nagy emberek eszmékről beszélnek, az átlagemberek eseményekről, a kisemberek pedig másokról.)

Szívd fel te is más emberek ismereteit, mint a szivacs! Magyarul is, angolul is.

Mert az egyik legfontosabb érték, amit az ember birtokolhat a kíváncsiság – legalábbis Anna Eleanor Roosevelt, Amerika legmélyebben tisztelt First Lady-je szerint.

Tetszett? Hasznos volt? Jelezd az Ajánlom és +1 gombokkal, hogy tudjam, jó?

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>