Játékosan angolul: a 6 legjobb szórakoztató angol feladat

Játékos nyelvtanulás, angol játék
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Van pár perced?

Még mindig szeretsz játszani?

Játssz egy angolzós játékot a barátaiddal! Vagy magaddal…

Csupa olyan szórakoztató, angol játékot mutatok most neked, amit egyedül is ÉS társaságban is játszhatsz.

Plusz, ami kezdő ÉS haladó szinten is működik.

Ők az én személyes kedvenceim, így mindegyikhez tartozik egy-egy sztori is.

A játékokat persze nem én találtam ki, csak az elnevezések a sajátjaim. Én szimplán csak szeretem őket. 🙂

#1 Szósoroló

A játék sztorija

Angolórákon bemelegítésképpen szoktuk ezt játszani, mert megmozgatja kicsit az agyat, és ráhangolja az angol nyelvre. Plusz: a játék maga „veszélytelen”, mert nem kikérdezés-szagú.

Vicces szokott lenni, hogy ha felgyorsítjuk a játékot, akkor a legvadabb dolgok jönnek ki az ember száján, mivel mindig az előző szóról próbálunk a következőre asszociálni. Pszichoterápia. 🙂

A játék menete

Mondj az ábécé betűivel sorra egy-egy angol szót! Ha többen vagytok, felváltva folytassátok!

apple – banana – cork – dear – element – fever…

Haladó szint: mondhatsz CSAK főnevet/melléknevet, vagy egy bizonyos témában (school, work, hobbies, stb.).

EXTRA TIPP: írjátok fel a szavakat, és utána mindenkinek van 2-3 perce, hogy írjon belőle egy olyan sztorit, amelyben minél több szót felhasznál! Legyen verseny: annyi pontot kapsz, ahány szót a sztoridban sikerült felhasználnod.

#2 Sztorizós játék

A játék sztorija

Mi people-watching-nak hívtuk ezt a játékot, és mindig a Washington Square parkban szoktuk játszani (New York), mert kicsi park, és zsúfolt, forgalmas, és mert nagyon extrém és fura figurák fordulnak meg benne. Annyira megszerettem a játékot, hogy később egyedül is többször játszottam.

Biztos te is szoktál néha pénztárnál, ügyfélszolgálaton magadban találgatni: kicsoda ez az ember? Mivel foglalkozik? Hol él? Ráadásul ma már simán megspórolhatod a repjegyet, itthon is tele vagyunk fura figurákkal! 🙂

A játék menete

Ha olyan helyen kell várakoznod, ahol emberek fordulnak meg, akkor mondd el az első dolgot, ami eszedbe jut egy idegenről. Hova megy? Mit csinált előtte? Mit fog csinálni utána? Hol, kivel él? Mit dolgozik? Mit szeret? Mit nem szeret?

Haladó szint: költs vicces/tartalmas történeteket egyes emberekről!

EXTRA TIPP: Minél viccesebbre, minél tartalmasabbra sikerül egy-egy leírás vagy történet, annál jobb! Ha nem egyedül vagy, akkor egymás történeteit osztályozhatjátok is egy tízes skálán, vagy a végén nyertes sztorit hirdethettek.

#3 Szótárírás

A játék sztorija

Ez az angol játék arra nagyon jó, hogy a nyelvi önbizalmadat megtámogassa kicsit. Főleg újrakezdőknél működik jól, mert rádöbbenti az embert, hogy mennyi mindent tud – annak ellenére, hogy azt hiszi, alig emlékszik már valamire.

A megfigyeléseim szerint az angol játék után pozitívabban állunk a nyelvtanuláshoz. Hasznos, ha van valaki, aki segít egy esetleges mentális blokkot áttörni (tanár, vagy egy haladó nyelvtanuló), vagy ha barátok közt vagy, és nincs „szerepléskényszer”.

A játék menete

Szedd, vagy ha többen vagytok, szedjétek össze az összes angol szót, amely egy bizonyos betűvel kezdődik! Játékosabb, ha egyikőtök elkezdi mondani magában az ábécét, és valaki megállítja egy betűnél. Az a betű játszik!

apple, art, age, aspect, awesome, attack…

Haladó szint: próbáljatok hosszú, bonyolult szavakat összeszedni (abduction, attribute, avalanche…) Minél több betűből áll, annál jobb! Sőt, versenyezhettek is, hogy ki tudja a leghosszabb szót azzal a betűvel!

EXTRA TIPP: írjátok fel a szavakat, és aztán alkossatok mondatokat belőlük! Legyen verseny: annyi pontot kapsz, ahány szót egyetlen mondatban sikerült felhasználnod.

#4 Szólánc

A játék sztorija

A legismertebb angol játék, számtalanszor játszottam – magamban is. Kicsit olyan, mint egy keresztrejtvény. Igazi agytorna, ezért kezdő szinten nem bemelegítésnek, inkább levezetésnek ajánlom. Ahogy valaki mondta: Mr. Alzheimer támadását késlelteti. De amúgy igazán jó szórakozás!

A játék menete

Nézz körül a környezetedben, és mondd ki az első angol szót, ami eszedbe jut róla (egy tárgy neve, egy érzés, egy szín, bármi lehet!) Majd az utolsó betűjével mondj egy ÚJ angol szót, és annak is az utolsó betűjével egy különbözőt…

apple – element – tear – reaction – now – wear…

Haladó szint: a szólánc CSAK bizonyos szavakat tartalmazhat (pl. min. 6 betűs szó legyen, csak főnév lehet, csak üzleti angolban használatos szó lehet, stb.)

EXTRA TIPP: Ha nincs sok időtök/időd rá, legyen időlimit! Az időlimit alatt strigulázhatod, milyen hosszú lett a láncod. És aztán lehet rekordokat döntögetni! 🙂

#5 Hajtogatott sztori

A játék sztorija

Unalmas előadásokon szoktam leginkább játszani – máig. Múltkor például egy „komoly cégvezetőknek” szóló konferencián vihorásztunk ezen a játékon, amíg az egyik előadó puszta statisztikai adatokat olvasott fel egy diáról… Multifunkcionális angol játék! Unalmat űz, tanít, angolul és magyarul is játszható.

A játék menete

Ez az egyetlen angol játék, amihez minimum két ember kell. Egy üres A4-es papírlap tetején egy keskeny sávban elkezdesz egy sztorit, amely legalább két mondatból áll. Fontos, hogy egy kötőszóval kell befejezned – ami lehet akár a mondat közepén is, vagy lehet egy mondatkezdő szó. Pl.: because…, and then (he)…, Later, … ,

Ezt mindenképpen írd külön sorba, mert ennek látszódnia kell! A többi részt viszont harmonikaszerűen hajtsd be, hogy a barátod, aki folytatja a sztorit, ne tudja, miről szól. Pár kör után hajtogassátok ki, és csodálkozzatok, milyen kreatív az emberi elme, és mennyi hülyeséget képes legyártani! 😉

Kezdő szint: írjatok egyszerű mondatokat (ki csinál, mit, hol, hogyan vagy milyen az, aki csinálja), és legyen vége azzal, hogy „then he…” – és innen folytatódjon. A végén mindig legyen egy „then he”, hogy lehessen folytatni!

EXTRA TIPP: próbálj minél viccesebbet, meglepőbbet, furábbat írni, mert így lehet nagyokat kuncogni utána. És meglepődnél, hogy milyen sokáig megmarad az a nyelvi elem, amin egy jót nevettél!

#6 Rendszámos játék

A játék sztorija

Közlekedés közben szoktam magamban játszani. Főleg azért magamban, mert eddig még nem találtam olyan őrültet, aki benne lett volna. Pedig magyarul is játszhatod, és az anyanyelvedet is fejleszti. Hát még az angolod! A Facebook profilunkra is be szoktam dobni néha, és ott is szereti a közösség. Mindig egy rakás hozzászólást kapok rá. Élvezetes, agytekerős!

A játék menete

Ha olyan helyen vagy, ahol autókra látsz rá, akkor a következő rendszámmal mondj egy angol szót! A rendszám minden betűje legyen benne a szóban, elszórva is ér, és persze többször is benne lehet. Csak a sorrend számít. Pl. ELT rendszám: ELemenT(ary) vagy mELT.

Kezdő szint: nem fontos a betűk sorrendje, csak legyen benne az a három betű és kész.

EXTRA TIPP: Ha nincsenek autók a közelben, nem gond, csak pécézz ki 3 betűt, és mondj vele annyi szót, amennyit csak tudsz!

Szeretsz játszani?

Csatlakozz a Facebook barátaimhoz! Hétvégénként játszunk… 🙂 >>

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>