„Utáltam angolt tanulni, most angolul tanulok a Harvardon”

Harvard
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Kaptam egy olyan szenzációs sztorit, amit egyszerűen meg kell osztanom veled.

És nemcsak azért, mert inspirál, és felemel. (Téged is!)

Hanem azért is, mert könnyen „leutánozható”. A sztori után meg is mutatom 10 pontban azt, hogyan csináld, jó?

És itt átadom a szót Katának.

„Utáltam angolt tanulni.

Az egyetlen motivációm az volt, hogy angolul kell tudni, de az inkább demotiváló.

Nyelvvizsgára készültem, de se az olvasás, se az írás, se a hallgatás, se a beszéd nem ment. … Az első hallgatásnál azt gondoltam, hogy rossz tesztlapot kaptam, vagy rossz teremben ülök, de itt tutira nem stimmel semmi. Nem is angolul beszél a fickó, de ha mégis, akkor se arról a témáról, amivel kapcsolatban kérdéseket forszíroznak. Legszívesebben elsírtam volna magam.

Az ottani tanárnő javasolta, hogy nézzünk filmet, vagy hallgassunk szövegeket angolul. Hazamentem, és rájöttem, hogy a YouTube-on vannak Marina Sirtis interjúk és panelek, és elkezdtem azokat hallgatni. Az elején abban sem voltam biztos, hogy egyáltalán angolul beszél-e, de mivel imádom, jó volt hallgatni a hangját. De érteni is akartam, így meghallgattam újra és újra.

Egyre több szót kaptam el belőle, míg most már majdnem teljesen értem, első hallásra is. Közben az is kiderült, hogy a StarTrek könyveket nem nagyon fordították le, azaz nem csak az a pár darab létezik, amit magyarul is el lehet olvasni, hanem több száz könyv. Az elsőt úgy olvastam, hogy semmit sem értettem belőle, de minden nap elolvastam 15 percnyit. A másodiknál nagy vonalakban képes voltam követni a sztorit, a harmadiktól pedig igazi élvezet lett. 🙂

Az íráson a különböző fórumok segítettek, amik StarTrek témában szinte mind angol nyelvűek. A beszéd nehézkesebb, magyarul sem vagyok valami szószátyár, és külön borzalmasan éreztem magam, amint angolul kellett/kell megszólalni, mert olyan furcsán hangzik, mintha saját magam paródiája lennék.

Elkezdtem a 15 perces olvasásokat hangosan csinálni, a kutyámnak szinte mindegy, milyen nyelven vartyogok, csak beszéljek hozzá. Meg séta közben angolul szoktam neki elsztorizni a napomat, ő nem röhög ki, ha hibázok, és türelmesen kivárja a mondat végét. Kezdetben egy szó per perces sebességgel beszéltem hozzá, mostanra viszonylag folyamatos lett. Élesben még messze nem tökéletes, de valahogy megszoktam a saját hangom angolul. 🙂

Mostanában elkezdtem két online kurzust az EdX-en, programozást és asztrofizikát tanulok, az valami embertelen jó érzés, hogy kimondhatom, hogy a Harvardon és a University of Queensland-en tanulok. 🙂

Ez persze túl azon, hogy klassz leírni, azért is érdekes, mert onnan, hogy az „egész nyelv egy megtanulhatatlan szar, amit kizárólag azért találtak ki, hogy engem bosszantsanak, és ezeket a szavakat se meghallani, se leírni, se kimondani nem lehet, nem is beszélve a nyelvtanról…” kb. egy év alatt el tudtam jutni az „asztrofizikát tanulok, természetesen angolul” szintre.

Persze iszonyat sok meló, de amint szeretem-dolog, már nem is megcsinálhatatlan. Azt hiszem nekem akkor indult be igazán a nyelvtanulás, amikor nem célnak láttam, hanem eszköznek, ha ennek van értelme…

Ja, és közben sikerült a nyelvvizsga is, nem is volt olyan nehéz, mint gondoltam. Mondjuk üzleti angolra nem a legjobb a Star Trek, tekintve, hogy ott nincs pénz alapú gazdaság, de egy csomó mindennapi fordulat van benne…

Hát ennyi az én sztorim.”

…és a többi néma (és tiszteletteljes) csönd.

Szeretnél egy ilyen sikersztorit magadnak?

Akkor most jön a lényeg!

Mindig azonnal észrevesszük, hogy mit csinálunk rosszul (és ostorozzuk magunkat miatta), de azon bezzeg minden ünneplés nélkül túllépünk, amit JÓL csináltunk. Pedig nem kéne.

Mert így lehet igazán fejlődni: csináld többet azt, amit jól csinálsz!

Nézzük, Katánál mik voltak ezek!

Kata sikerének 10 kulcsa

#1 Nem engedte, hogy egyetlen sikertelen nyelvvizsga az angoltudása útjába álljon. Sok levelet kapok olyan nyelvtanulóktól, akiket egy-egy rossz tanár, vagy egy-egy masszív kudarcélmény tartós sikertelenségre kárhoztatott, mert képtelen volt elengedni azt. Kata megtalálta ehhez a kulcsot önmagában, és sikeresen túllépett egy számára hatalmasnak érzékelt csapáson.

#2 Megtalálta a legrövidebb utat az angolhoz: azt a témát, amely szenvedélyesen érdekelte, és amin keresztül emiatt még a „gyűlölt” angolt is képes volt megszeretni.

Hozzátenném: ehhez az kellett, hogy egy olyan általános tanácsot, mint „hallgass szövegeket angolul” képes legyen lefordítani a saját esetére – sőt, hogy egyáltalán kipróbálja! Sok nyelvtanulási tippet és trükköt olvasunk, de csak kevesen vállalják ám a kockázatot, hogy ki is próbálják, amit olvasnak!

És itt meg kell mutatnom azt a képet, amit Katától kaptam. Na kivel van rajta? (Segítek: ő Marina Sirtis. Tényleg.)

Marina Sirtis és Kata

Most még „csak” YouTube interjúkat nézel egy kedvenc színészeddel, előadóddal? Tanulj szorgalmasan angolul, és lehet, hogy nemsokára lesz egy képed is vele! 😉

De ehhez a következő tippet is fogadd meg, mert ez lesz a fejlődésed kulcsa.

#3 Kata nem adta fel, amikor először nem értette az interjúkat és a könyveket! Hagyta, hogy az érdeklődése felülkerekedjen, és rejtvényként kezelve, lassan megfejtette őket.

Az első könyvet nem értette, mégis végigolvasta. A másodiknál már nagyvonalakban értette a sztorit. A harmadik pedig igazi élvezet volt. Ezt jegyezd magadnak, jó?

#4 Rájött az angolul való megszólalás egyik nagy akadályára: a saját hangja úgy hangzik más nyelven, mintha nem is ő beszélne, hanem egy alteregója. Megtalálta erre az általam is ajánlott megoldást: hangos felolvasással lassan és fokozatosan hozzászokott a hangjához angolul, és áttört ezen az akadályon.

Plusz megtalálta a legjobb közönséget a felolvasáshoz: egy olyan lényt, aki reagál ugyan, de sosem kritikusan. (Cica, kutya, hörcsög, papagáj, légy vagy hangya van a házban? Jóóó!)

#5 Rendszeresen olvasott  a könyvből napi 15 perceket – akkor is, amikor az elején még nem értette. És aztán rendszeresen olvasott napi 15 perceket – hangosan is!

A 15 perc egyébként kitűnő választás – nem gyilkos módon hosszú idő, belefér a napodba, de ha hosszabb távon csinálod, akkor elég hosszú idő ahhoz, hogy érződjön eredményekben. Én is pontosan így csináltam anno a tanítványaimmal a hallásértés gyakorlást.

#6 Kata észrevette, hogy a könyvből való néma olvasás nem oldja meg egy fontos problémáját, és ahelyett, hogy eldobta volna az egészet, és azt mondta volna, hogy „nekem nincs nyelvérzékem„, és „én hülye vagyok ehhez„, megpróbálta másképp. Csavart egyet ezen a tanulási technikán, és elkezdett hangosan felolvasni.

Nagyon tanulságos! Ha nem működik, akkor nézd meg, hogyan alakíthatod, kombinálhatod a módszereket, hogy neked működjenek!

#7 Kata diagnosztizálta is magát:magyarul sem vagyok szószátyár” – és ennek megfelelően nem támasztott irreális elvárásokat magával szemben.

Nem tűzte ki célul, hogy „ma leszólítok három turistát – bár magyar nyelven is halálfélelmem lenne, ha ezt kéne csinálnom, de nosza, most essünk neki angolul„. Helyette egy sokkalta gyengédebb módszerrel kezdett: hangosan felolvasott a kutyájának. Magára szabta a tanulási technikát!

#8 Mind a négy, nyelvtudáshoz szükséges készséget gyakorolta: (1) írásos kommunikáció a fórumokon, (2) beszéd hangos olvasással, majd később a kutyussal (3) könyvek olvasása, (4) hallásértés YouTube interjúkkal.

Sok nyelvtanuló inkább csak azt gyakorolja, ami megy: az olvasást, és a beszédet pl. teljesen kihagyja. Hosszú távon kínzó, önbecsülés-romboló hiba, mert az olvasás hamar felmegy C1 nyelvi szintre (felsőfok), míg a beszéd gyakorlás híján simán maradhat A2-es szinten (alapfok). Tudathasadt állapot. (Ha már benne vagy: kilépés belőle itt.)

#9 Nem állt meg ott, hogy „jaj de jó, értem a Star Treket”, hanem egy szinttel továbblépett, és az angol nyelvtanulás után elkezdett angol nyelven tanulni. Programozást és asztrofizikát. Ez hatalmas és bátor lépés ám!

Hozzáteszem, Kata belevágott egy olyan ingyenes lehetőségbe, amit már jó két éve népszerűsítek, és amire már sok-sok vevőnk jár: elkezdett otthonról, ingyen, külföldi elit egyetemeken tanulni. Próbáld ki te is, ahogy eljutsz arra a nyelvi szintre!

És az utolsó talán fura lesz, de hidd el, ez húsba vágó hiba!

#10 Kata nem esett abba a hibába, hogy bagatellizálta az eredményeit. Megünnepelte magát (ezzel a nekem írt levéllel is, többek között!!!), hogy a „megtanulhatatlan szar” szintről eljutott az „angolul tanulok a Harvardon” szintre.

És azzal, hogy leírta: „ez irtó nagy meló volt„, mentálisan hátba veregette magát. BÜSZKE az elért eredményeire, és így azok építik az önbecsülését, és ez bizony kihat az ember egész életére a munkájától egészen a párkapcsolatokig.

És ha egyetlen mondatban kéne összefoglalnom Kata eredményét, akkor ezt írnám: önállóan megtalálta a saját „csodamódszerét”.

Megmászta az Everestet, átúszott a cápáktól hemzsegő óceánon, és aztán piknikezett egyet a sarkkörön. 😉

Csináld utána te is!!!

És mindenképpen írd meg majd nekem, jó?

Hasznos volt? Tetszett? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>