10+1 dolog, amiben a zongorázás és a nyelvtanulás hasonlít

10+1 dolog, amiben a zongorázás és a nyelvtanulás hasonlít
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Várjon Dénes zongorista aktív szereplője a nemzetközi zongoraéletnek.

Bécs, Basel, Zürich, London, Salzburg, Prága – a legpatinásabb koncerttermekbe és fesztiválokra hívják.

Egy évre előre be van táblázva, és évente úgy 180 koncertet ad.

Nemrég láttam vele egy kitűnő interjút, ahol többek között a tanulási technikájáról beszélt. És az egész olyan megtévesztően hasonlított arra, ahogyan angol nyelvet kellene tanulni, hogy kicsit utána is kutattam más, vele készült interjúkban.

És tudod, mit találtam? Még jó pár hasonlóságot. Mutatom, jó?

A 4-es pontot legszívesebben kiírnám a faladra, mellé a 9-essel, de számodra talán a 10-es pont lesz a legmotiválóbb.

#1 A saját bevallása szerint minden egyes koncert előtt „előhívja” a darabot. És ez a technika számodra is hasznos lehet: minden éles helyzet előtt, mielőtt bevetnéd az angolt, érdemes átgondolnod, mit szeretnél elmondani, arra milyen reakciók jöhetnek, és arra te mit válaszolnál. Amolyan pár perces elmejáték, semmi komoly. Ahogy Churchill tette.

#2 Amikor egy-egy darabot előhív, akkor sokszor új oldalát látja meg, és azt veszi észre, hogy már máshogy játssza. Mert szerinte a darab tovább él az emberben, akkor is, amikor nem foglalkozik vele. Érlelődik, és így új, magasabb szinten tudja visszaadni és eljátszani legközelebb. Talán észrevetted már: tipikusan így viselkednek a bonyolultabb nyelvtani szerkezetek.

Küszködtél eggyel, és amikor újra előveszed, már máshogy látod.  A köd felemelkedett, és egy eleme valahogy megvilágosodott. Nem is érted, eddig miért nem láttad ilyen tisztán. Hiszen annyira egyszerű!

Megjegyzem: ezért nem kell kétségbeesni, ha egy tudás passzívvá vált. Amikor újra előveszed, sokszor akaratlanul is jobban elmélyíted. Egy tipp: vedd elő azt, amivel utoljára harcoltál, és nézd meg, hogy elmélyült-e!

#3 Tanuláskor, és érlelődéskor is a darabok valahogy hatnak egymásra. Sőt, ha ugyanannak a szerzőnek más és más darabját játssza, az visszamenőleg is hat a többi, már megtanult darabra. Na, ennek örültem, mint majom a farkának!

Hiszen ez még egy bizonyíték arra, hogy amikor újat tanulsz, az visszamenőleg is hatni fog mindenre, amit addig tanultál! Vagyis, mostantól tudod, hogy:

  • a passzív tudás is állandóan alakítódik, még akkor is, ha nem foglalkozol vele közvetlenül, vagy épp szünetet tartasz,
  • igazán megéri „rátanulni” akármilyen alapra, mert csak az számít, hogy újra foglalkozol vele (és nem az, hogy eddig milyen eredménnyel tetted ezt).

Az extra bónusz: ez bizonyíték arra is, hogy nem kell félned, ha valami esetleg rosszul rögzül! Csak ne hagyd abba a tanulást, és szépen elrendeződnek majd a dolgok!

#4 Most pedig a pont, amit legszívesebben minden nyelvtanulónak kiírnék a falra: zongoristánk gyorsan megtanul egy-egy darabot, de hosszan érleli.

Egy-egy angol kifejezést, vagy egy-egy nyelvtani szerkezetet egy-két perc alatt be lehet tanulni. A munka utána jön: az érlelés. Én néha gyurmázásnak is hívom, vagy ízlelgetésnek és forgatásnak, de a lényeg ugyanaz: ülepednie kell a dolgoknak.

Egy tipp: ezért jó az, ha reggel, közvetlenül felkelés után odanyúlsz az éjjeliszekrényre a kártyáidért, és átnézel párat, majd viszed magaddal, és egész nap „érleled” – ha lehet, akkor hangosan és többször. A gyurmázás része: tedd más mondatba, tagadd, kérdezz rá, kombináld őket! És az eredménye: eredmények, mi más?

#5 Talán a legszebb megjegyzése az interjú alatt ez volt: ő nem kívülről, belülről játszik egy darabot. És ez 100%-ban fedi az angol nyelven való gondolkodást.

Mondd, szerinted mennyit kell egy zongoristának gyakorolnia ahhoz, hogy „belülről játsszon” egy darabot? Onnantól, hogy először megpillant egy zongorát? Egy őszinte választ várok tőled: te gyakoroltál már annyit angolt, amivel megteheted ezt az utat?

Igen, vannak technikák, amelyek az angolul való gondolkodást segítik a nyelvtanulásban. De kérlek, fogadd el: az elején még bizony magyarról fogsz fordítani angolra, mert magyarul gondolkodsz.

Amikor egy türelmetlen, magával szemben irreális elvárásokat támasztó nyelvtanulóval beszélek, barátom kislánya, Eszti jut eszembe, amikor apuka bekiabál a szobába hozzánk: „Eszti, még van 10 perced, és megyünk haza!” Mire Eszti felém fordul: „Akkor Monopolyzunk?”

A nyelvtanulás és a zongorázás

#6 Amikor gyorsan kell egy darabot megtanulnia, és ez bizony sokszor így van, akkor rengeteget segít neki a tanulásban, hogy hozzáolvas és elemzi a művet. Profi tanulási technika, melegen ajánlom neked is: minél több oldalát látod egy-egy angol kifejezésnek vagy nyelvtannak, minél többet tudsz meg róla, és minél többször találkozol vele más és más helyzetekben, annál gyorsabban megjegyzed, és annál tovább megmarad!

Tipp: érdekeljen minden! Ha hallod, kérdezd meg, hogy írják, ha látod leírva, nézd meg, hogy ejtik! Milyen hasonló jelentésű szavakat ismersz? Azokhoz hogy viszonyul? Mi a története, honnan származik? Kik használják, hol és mikor? Hogyan? Írásban inkább vagy szóban? Milyen mondatokban fordul elő? Ez mind-mind kapaszkodó a memóriádnak!

#7 Az interjúban elmondta: nem szívesen játszik kottából. Egyszer-kétszer fordult elő, utoljára egy fárasztó külföldi turné után – de az szerinte nem ugyanolyan. Egy Liszt zongoraversenynél például kifejezetten zavarná a lapozás, jobban esik kotta nélkül játszani. Nos, pont így működik az angol nyelvhasználat is!

A különbség csak annyi, hogy a kotta megfelelője a szótár. Persze, egy jó angol szótár a tanulás elengedhetetlen segítője, ahogy a kotta is. Kezdőként még nagy szükség van rá. Sőt! Biztosan neked is vannak olyan pillanataid, amikor bűnös módon élvezed, hogy könyékig turkálsz a szótárban, mindenféle kincseket ásol ki, és izgalmas felfedezéseket teszel. És persze két éles nyelvhasználat között újra élvezkedhetsz vele, de ha egy angol szöveget olvasol, vagy ha fogalmaznod kell egy e-mailt, akkor ne lapozgasd a kottád! Kiveszi az örömöt a nyelvhasználatból!

#8 Csak egy mellékesen megjegyzett tény volt az interjúban, de én felkaptam rá a fejem: ma reggel átjátszott valamit, amit öt hónap múlva fog majd egy koncerten játszani. Majd folytatta: szerinte a pánikszerű tanulás nem működik. Ez egy folyamat része. És ezt a részt lélekben pirossal aláhúztam neked.

Az ad-hoc tanulás is értékes, ha érdeklődéssel közelítesz a tárgyhoz, de a tervszerű tanulást nem veri semmi! Nem véletlen, hogy tanulási rendszereket kezdtem „gyártani”, tervezhető, apró, kezelhető részekre bontott anyagokkal, és nem véletlen, hogy olyan népszerűek lettek.

Várjon Dénes elmondta: ő rendszeresen előveszi a darabokat, hónapokkal az éles bevetések előtt, és lehet, hogy nem is nézi végig a teljes darabot, csak egy-egy részét, de átismétli. És koncert előtt már úgy foglalkozik vele, hogy a darab egyes részeit már sokszor átismételte előtte. Mondd meg nekem: nem így kéne minden vizsgára tanulni? És nem valamiféle vizsga minden éles angol nyelvhasználat? Tervezz, tervezz, tervezz, jó?

#9 Lehet, hogy felmerült benned a kérdés olvasás közben: de hogy tud ennyit gyakorolni? Hogy van lelkiereje leülni gyakorolni? Nos, sehogy. Ő olyasmivel nem él, hogy lelkierő meg önfegyelem.

A saját szavaival élve: borzasztóan szeret gyakorolni, és alig várja, hogy leülhessen a zongorához. Kis szerencsével te is ismered ezt az érzést. És ugye érzed, hogy ez lesz a kulcsa a te angoltudásodnak is? Megtalálni a célt, amitől reggel kipattansz az ágyból, rálelni a technikákra, a témákra és eszközökre, amikkel szívesen szöszmötölsz. Leülve, sétálva, biciklin, vagy a zuhany alatt, mindegy. Ha megtaláltad, félúton vagy a siker felé! Tipp: kísérletezz minél többet, mert csak így találod meg majd!

#10 Annak ellenére, hogy már több mint 15 éve koncertezik, és jelenleg évente 180 koncertet is ad, a koncertek előtt még mindig izgul, és lámpalázas. Ugye ismerős? Mert ez nagyon hasonlít az éles angol nyelvhasználatra.

Csak egy kérdés – hogy biztos legyek abban, egy oldalon állunk: ugye te sem várod, hogy varázsütésre halálos nyugalommal váltasz magyarról angolra? Tipp: ne azt várd, hogy egy csodaszer majd ezt is megoldja, inkább szerelkezz fel technikákkal, amelyek csillapítják a beszédtől való félelmet! Tapasztalatból beszélek: ezeknek a technikáknak a gyakorlása hosszú távon embrió méretűre zsugorítja a nyilvános beszédtől való félelmet – magyarul vagy angolul.

És már csak a +1 pontunk van vissza. Talán meglep majd.

+1. A repertoár-választásába senki nem szól bele. Egyedi. És ezt egyébként el is várják a nemzetközi koncertéletben. Meglepetés: ez is 100%-ig ráhúzható az angol nyelvhasználókra!

Ahogy épül fel majd a szókincsed, neked is lesz egy saját, abszolút egyedi angol nyelvi egyéniséged. Egy példa: lépten-nyomon, beszédben is használom az egyébként fehér holló nevertheless (=mindazonáltal) szót – az SOS Angol tréningen résztvevők már tudják, hogy miért. De emellett túl gyakran kijön belőlem megszólításként a végletekig informális „you guys”, mint ellenpólus. Neked is lesznek ilyenjeid! Vagy, már vannak is. Bátran építsd tudatosan, jó?

 

És a végére hagytam a legfontosabb tanulságot. Ha idáig elértél, megérdemled.

Az interjú elején még csak szimplán büszke voltam: no lám, még egy tehetséges magyar! De a beszélgetés végére megvilágosodtam: nem véletlenül lett ő nemzetközi hírű zongorista! Tehetséges, persze, ez nem kétséges! A szenvedélyéből fakadó kitartása pedig egyenesen szárnyakat adott neki. Ez is pipa.

De nem lehetséges, hogy a csúcsra járatott, mintaszerű tanulási technikái is hatalmas szerepet játszottak abban, hogy azt az életet éli, amiről mindig álmodott? Én elfogult vagyok, mert nálam ez történt. Erős meggyőződésem, hogy Várjon Dénes is sokat köszönhet ügyes tanulási készségeinek.

Úgyhogy ha egyetlen tippem lehetne neked, akkor azt mondanám: tanulj meg még ügyesebben tanulni! Falj fel mindent a tárgyban, kísérletezz, és építsd fel a saját, külön bejáratú tanulási technikád!

És kisvártatva, mikor egy pillanatra felnézel, te is meglepődve látod majd, hogy az álmaid ott ülnek melletted a kanapén…

És most te jössz! Mit gondolsz? A tanulás tényleg a siker kulcsa? Szívesen hallanám a te tapasztalataidat is!

Tetszett? Hasznos volt? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>