3 lépés, hogy többet érts az angolból hallás után

Angol szöveghallgatás okosan
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Te hogy gyakorlod a hallás utáni megértést?

Voltál már úgy, hogy gyakorolni akartad, de nem igazán tudtad, hogy csináld?

Vagy esetleg bele is kezdtél, de nem érezted, hogy használ?

Most kapsz egy háromlépéses gyakorlási technikát azért, hogy többet érts az angol szövegekből, és hogy használjon is a gyakorlás.

Nem mellesleg: ha ezt használod, akkor jobban is fog motiválni a hallás utáni szövegértés!

#1 lépés: ami nélkül nincs motiváció

Rossz szokásaink vannak. Például a hallás utáni megértést kicsit úgy kezeljük, mint egy futóversenyt, ahol nincs cél, és nem mérjük sem a távot, sem az időt. Igazából sosem érezzük, hogy jól teljesítettünk. Vagyis: elveszítjük a legfontosabb motiváló tényezőt.

Tudod, mi a probléma? Az, hogy hiába várod, hogy sikerélményed legyen, ha nem tudod, MIKOR kell sikerélményt érezni! És pont ezt küszöböli ki az első lépésünk.

Tehát: az első lépés mindig egy cél- vagy feladatkitűzés: miért hallgatod a szöveget? Mit fogsz a szöveggel kezdeni? Mit kell belőle megértened?

Sokat segít, ha van hozzá egy feladatlapod, mint ezen az weboldalon, vagy esetleg itt, hiszen akkor a cél egyszerű: azt kitölteni a lehető legügyesebben.

De milyen feladatokat tűzhetsz ki magadnak, ha vannak ugyan netről letöltött szövegeid, de nincsenek feladatlapjaid? Pár tipp:

  • egy (képzeletbeli) barátnak elmondani, miről szólt a szöveg (nyelvi szinttől függően: két-három-négy-öt rövid mondatban összegezve)
  • rövid jegyzetet készíteni a szövegről – csak pár gondolattal, ami neked átjött
  • két-három számodra új, érdekes VAGY éppen számodra már ismert információt kiszedni a szövegből (ez azért jó, mert a mindennapokban is főleg ezekre a dolgokra figyelünk)
  • saját véleményt mondani/írni a szöveg témájáról – akár egyetlen mondatban reagálni a szöveg témájára, ha még nemrég kezdted az angolt (ez a feladat pedig lényegében szimulálja azt, ahogyan használni fogod az angolt)
  • kezdőknek: csak „vakon” megállapítani, miről szólt a szöveg, mi volt a fő témája

TIPP: érdekesebb, ha ezeket a feladatokat egy tanulótárssal végzed!

#2 lépés: ez segít majd legtöbbet a megértésben

Itt még mindig előkészülünk, de nyugi, nem fog tovább tartani ez a lépés sem, mint egy vagy két röpke perc.

Ha van a szöveghez feladatlapod, akkor gondosan olvasd át és memorizáld a feladatlapot az első hallgatás előtt! Egyébként angol nyelvvizsgán ezt engedik is – nem véletlenül! Ők is tudják, ez milyen sokat segít!

Ha nincs feladatlapod, csak kitűzött feladatod, akkor nézd meg a szöveg címét és esetleg a hozzá kapcsolódó képet, és lényegében itt jön a fura második lépés: pár röpke pillanatban gondold át, mit tudsz már a szöveg témájáról magyarul – mert hiszed vagy sem, de sokat fog segíteni az angol szöveg megértésében az, hogy ezt összekötöd a már meglévő tudásoddal!

TIPP: nálam ez a lépés úgy működik, hogy gyors egymásutánban képek, jelenetek játszódnak le az agyamban, és én csak végignézem, mint egy filmet. Talán ha 4-5 másodpercbe telik. Semmi megerőltető. De ettől a szöveg témája közelebb kerül, hiszen gyorsan összekapkodtam az epizodikus memóriából minden szükséges elemet hozzá.

Tegyél magadnak egy szívességet, és ezt a lépést tedd automatizmussá! Tudod, olyanná, mint amikor fogmosás után visszacsavarod a kupakot, jó?

És csak most, a harmadik lépésben jön a szöveg.

#3 lépés: ettől jön a sikerélmény

Megvan az az érzés, amikor sétálsz az utcán, vagy egy boltban, és valaki melletted a nevedet mondja? Te pedig felkapod a fejed rá?

Csak hogy aztán meglásd, nem is hozzád szólt, csak valakinek ugyanaz a neve, mint neked. Na, most pont erről az érzésről lesz szó! Ezt keressük majd az első szöveghallgatásnál! Mindjárt mutatom, hogyan! De előbb egy tiltás.

Ami szigorúan TILOS a szöveg első hallgatásánál: mondatonként fordítani magadban a szöveget! Helyette egy új megközelítést kell alkalmaznod: arra kell koncentrálnod, amit kihallasz, és puzzle-ként összerakni ezeket a kihallott elemeket.

Ami pedig erősen ajánlott: első hallgatásnál hátradőlsz, szemed becsukod, és arra koncentrálsz, mit értesz belőle! Nem baj, ha egyelőre csak itt-ott hallasz ki egy-egy ismert szót! Fogd fel a szöveget egy rejtvényként!

Mert most jön a második hallgatás! És hiszed vagy sem: általában a második hallgatásnál még egyszer annyit kihallasz majd a szövegből, mint az elsőnél – de KIZÁRÓLAG akkor, ha az első hallgatásnál képes voltál elengedni azt, amit nem értettél, és nem görcsöltél bele a sok ismeretlen szóba.

TIPP: amikor a hallás utáni megértést gyakorlod, akkor azt tedd a saját nyelvi szinteden! Ne legyen a szöveg nagyon bonyolult, mert pont elég kihívás lesz majd a kiejtés, és ahogy a szavakat a mondatban összefűzik. Egyelőre nem kell több nehezítés.

Persze legjobb, ha van melletted egy lelkes tanár, aki átsegít a „rejtvényfejtés” folyamatán, képes kérdéseket feltenni, amelyek hozzásegítenek a megoldáshoz. Egy karizmatikus tanár könnyen átsegíthet a gyakorlás mélypontjain is (készülj fel, ilyenek mindig vannak!), de a jó hír: minél többet próbálkozol tanári irányítás nélkül, annál jobban fog menni!

Tehát, a három lépésed még egyszer: (1) legyen egy konkrét feladatod, mielőtt nekifogsz, (2) a szöveg hallgatása előtt gondold át, mit tudsz már eddig a témájáról, és/vagy olvasd át és memorizáld a feladatlapot, és (3) első hallgatásnál TILOS a fordítgatás, helyette figyelj arra, ami megüti a füled, mert ismerős!

Na, kipróbálod?

Hasznos volt? Tetszett? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>