5 beszéltető nyelvtanulási technika

Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

A nyelv arra való, hogy beszéljük.

Ezért összeszedtem neked 5 kedvenc nyelvtanulási technikámat. Mind a beszédkészségedet fejlesztik!

Próbáld ki őket, jó?

Szerintem az ötödik a legjobb. Igaz, elfogult vagyok.

1. Színészkedés

Ismételd el hangosan a neked megtetsző sorokat egy filmből! Többször. Sőt, a kedvenceidet kifejezetten „játszd el”, mintha te lennél a színész. És ezt nemcsak akkor, amikor épp megy a film. A film után is. Bármikor, bárhol, amikor épp eszedbe jut.

Mindezt tedd azért, mert az érzelemmel előadott szöveg, szókincs sokkal előbb megkötődik, és sokkal tovább megmarad. És így a megfelelő pillanatban, amikor épp szükség van rá, elő is jön.

2. Belapátolás

Higgy a sok inputban! Vadul lapátold be az új nyelvet! És ne csak olvass! Tanulj meg kívülről olyan dolgokat, amelyek megtetszenek, vagy hasznosnak tűnnek! Persze csakis azt tanuld meg kívülről, ami tartalmas, és sokat jelent számodra! Eszedbe se jusson például egy random kurzuskönyv egy számodra érdektelen olvasmányát betanulni! De a kedvenc musicaled szövege már pontot ér.

Tanulj úgy, hogy kiírod magadnak a tanulnivalót kis kártyákra, és vidd magaddal mindenhova. Iszonyú sok tanulási időt lehet ám ezzel megtakarítani!

3. Nyelvtanmentesítés

Amikor egy új nyelvet tanulunk, akkor az elején szokszor még nem szeretjük a nyelvtant. Ha te is így érzel, tanulj mindig egyszerű angol mondatokat. Mert így idővel magadtól „felfedezed” a nyelvtani szerkezeteket, és nem kell annyit szöszmötölnöd a nyelvtani képletekkel.

Ha mégis nagyon muszáj nyelvtant tanulni, akkor így tedd: tegyél magad elé egy nyelvtani szerkezetet, és addig mondj rá példamondatokat saját kútfőből, amíg a könyöködön nem jön ki. Persze ne egy ültő helyedben! Aznap, másnap, két nap múlva, következő héten – mert így hatékony a tanulás.

4. Éneklés teli torokból

Még mielőtt elkezdtem volna spanyolul tanulni, kívülről fújtam pár spanyol dalszöveget. Gőzöm nem volt, hogy mit énekeltem, de ez nem zavart. Ugye te is szoktál ilyet csinálni?

Még ha tudsz is már angolul, énekelj bátran sokat, mert aktívan tartja az angol nyelvtudásod. Sőt, sokszor izgalmas, új szókincset is felfedezel majd, és ebből mindig elfelejthetetlen tudás lesz. Nemcsak a dallam köti meg ilyenkor a szókincset, hanem az a tény is, hogy a kedvenceidtől hallod. És nem mellesleg: az is köti a szavakat, hogy „tanulás” közben jól érzed magad.

Egy javaslat: a házimunka például az énekelve tanulásra termett! (Rohanj is mosogatni!)

De a végére hagytam a legkedvencebb kedvencet.

5. Sztorizás mankókkal

A hétköznapi nyelvhasználat egy tekintélyes része történetek elmeséléséből áll. Mi történt? Mit akart? Hogy ment? Milyen volt a napod? – mindegyikre egy-egy mini-sztori a válasz. És ezzel a technikával pont ezt lehet megtanulni.

A technika egyszerű: egy rövid történetben aláhúzol olyan félmondatokat, amelyekkel viszonylag könnyen elmondod majd a sztorit. A második lépésben ezeket kiírod a történet címével együtt egy kártyára (vagy a mobilodba egy jegyzetbe), és visszamondod a sztorit a félmondatok segítségével, de a saját szavaiddal – naponta többször egy-egy percben. (Itt pont egy ilyen tananyagot találsz.)

Azért imádom ezt a technikát, mert igazi önbizalom-bomba. Nem vagy teljesen magadra utalva, van mankód (maguk a félmondatok), de mégis olyan, mintha már teljesen magadtól beszélnél!

És ha itt is olyan sztorikat választasz, amelyek megfognak, akkor a szókincs is jobban megragad!  Így végre nem a szótárfüzetedet tanítod, hanem használatra tanulsz. Tiszta haszon.

Az apróbetűs rész

10 éve kutatok tanulásmódszertant. Pontosan tudom, mi az alibi-nyelvtanulás, és melyek az igazán hatékony technikák. Naná, hogy magamnak a legjobbakat válogattam össze. Szabad belőle átvenni!

A helyedben tennék egy próbát! 😉

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>