5 megértésnövelő taktika az angol szövegekhez

Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Laikus szemmel azt mondjuk: az olvasás az olvasás.

De ha jobban utánanézel, akkor rájössz, hogy ebből is többféle van, mint a túrórudiból.

Például létezik értő olvasás és értelmező olvasás. A kettő között a különbség: míg az értő olvasás pusztán a szövegben lévő információk szó szerinti megértését jelenti, az értelmező olvasás ennél jóval több.

A nyelvi utalások megértése, a rejtett gondolatok, a mögöttes jelentés feltárása, az író szándékának kiderítése – ezek tipikusan az értelmező olvasáskategóriájába tartoznak. Sőt, a sokak által rettegett nyelvvizsga feladat is: a hiányzó szavak kiderítése.

És akkor még sehol sem tartunk. Hiszen az értelmező olvasás után is van még élet: a kritikai olvasás, és az alkotó olvasás.

Akárhol is tartasz, mindenképpen hasznos tudás lesz megismerni, hogy milyen taktikákat használnak a jó olvasók a gyors szövegértéshez. Úgyhogy fogadj el tőlem 5 tippet arra, hogyan érts meg többet az olvasottakból.

Talán a második hozza a legtöbb eredményt, de az ötödiken csúsznak el a legtöbben – többek között nyelvvizsgán is.

1. A jó olvasó érzékletes belső képeket alkot.

Előbb olvastam a Gyűrűk urát, mint ahogy láttam a filmet, és totálisan máshogy képzeltem el a szereplőket. A Harry Potter dettó. Neked is megvan ez a jelenség? Amikor a te belső filmed más képeket mutat? Ha igen, akkor jó úton jársz!

Jobban emlékszel ugyanis arra, mit is olvastál egy bekezdéssel korábban, ha olvasás közben forog benned egy film. A film jelenetei ilyenkor általában egy-egy bekezdés a szövegből – merthogy a jól megírt szövegben egy bekezdés egy „téma”, és egy-egy bekezdés általában egyetlen kulcsgondolat közé szerveződik.

Mit tehetsz? Forogjon az a film olvasás közben! Ha az egy hírmorzsa, akkor képzeld el, ahogyan, ahol, amikor történt! Használd a fantáziád! Ha celebről szóló bulvárcikk, akkor könnyű a dolgod, de szakmai szövegnél sincs apelláta! Képzeld el, ahogy egy számodra szimpatikus szaki épp azt a műveletet végzi, amiről olvasol! Meredeken növeli a megértést!

De a tapasztalataid máshogy is felhasználhatod, és ez a következő tippem.

2. A jó olvasó kapcsolatot keres a meglévő tudása és a szöveg új információi között.

Amikor a Gyűrűk Urában az entekhez értem – tölgyek, nyárak, jegenyék -, felhasználtam a fafajokról meglévő tudásomat arra, hogy elképzeljem őket. És amikor a szilfához értem, amit akkor még nem ismertem, akkor próbáltam olyasmi képben megjeleníteni, ami egyetlen általam ismert fajtára sem hasonlít. Később keserves csalódás volt, hogy az igazi szilfa nem is olyan, mint amilyennek gyerekként megálmodtam. (Az enyém szebb volt! És mindenképpen úgy 100 évvel öregebb.)

Mit tehetsz? Tegyél fel magadnak mentálisan kérdéseket olvasás közben! Ilyesmiket:

  • mit tudok én erről?
  • láttam már ilyet valaha életben/filmen?
  • van olyan ismerősöm, akivel ez történt/aki ilyen?
  • ki tud erről többet nálam az ismerőseim közül/ki foglalkozik ezzel a témával?

Most hosszú lenne kifejteni, melyik kérdés miért fontos, csak fogadd el, kérlek, hogy ha az olvasott szöveget összekötöd ezekkel a kérdésekkel, akkor érzelmi kötődés növelésével többet értesz meg a szövegből, és azt ráadásul gyorsabban!

És ez nem hosszadalmas dolog ám! Egy-két másodperc mindezt átgondolni, ahogy rutinná válik! Gyakorold! A szókincsed maga persze ettől nem nő, csak a memóriádból tudod majd könnyebben előhívni a már eltárolt szókincset.

Most pedig jöjjön egy kis kreatívkodás!

3. A jó olvasó újraalkotja az olvasottakat, és eredeti értelmezést hoz létre.

Az megvan, hogy az entek az erdő mélyén laknak? Nos, amikor róluk olvastam, akkor én már picit többet láttam, mint amit Tolkien leírt. Hiszen jártam a Gemenci erdő szigorúan védett övezeteiben, és láttam azt a törékeny, meseszerű szépséget, ami ott lakik. Amikor olvastam, ezért újraalkottam az entek lakhelyét, és átköltöztettem őket Középföldéről Gemencbe. Sőt, pár jelenet kicsit túl szomorú volt az én 12 éves ízlésemnek, így ezeket minden olvasáskor kicsit újragondoltam.

Mit tehetsz? Van erre egy szuper technika! Az olvasottak újraalkotására talán a legjobb módszer a történettérkép, amiről azért írtam egy cikket nemrég, mert nyelvtanulási technikának is tökéletes amúgy. (Katt, és nézd meg, új ablakban nyílik!)

A történettérképpel  az eseményeket időrendi és logikai sorrendbe teszed – tudod, mint amikor a navigáció megmondja, milyen főbb utakon kell menned a végcélodhoz. És ez úgy kell neked, mint egy pohár víz! Ha ugyanis „csak” olvasol, és semmi „elmemunkát” nem végzel közben, akkor az előző bekezdés egyszerűen kihullik majd, és nem fogsz emlékezni rá. A rövid távú memóriád kapacitása korlátozott! És amikor a szöveg végére érsz, gőzöd sem lesz róla, mit olvastál. Így nehéz megérteni bármit is, nem?

A jó olvasók a történettérképet persze nem papírra rajzolják, mert mentálisan, egy-két másodperc alatt, olvasás közben is képesek felvázolni. Képek, jelenetek soraként jelenik meg az agyban mindez, mint amikor a filmet átpörgetjük, és csak a kiemelt, fontos jelenetek ragadják meg a figyelmünket. Próbálgasd!

És most egy olyan tipp, ahol biztosan magadra ismersz.

4. A jó olvasó nyomon követi a saját megértési folyamatait!

Megvan az, hogy „Jaj, mi történt ezen az oldalon, elolvastam, de gőzöm nincs!„, vagy hogy „Mi van??? Most ezt ki is mondja, kinek?” Ilyesmi a legjobb családban is előfordul.

Néha kikapcsolsz olvasás közben. Mert közben azon kattog az agyad, hogy mi az a három dolog, amit még a mai nap el kéne intézned, és hogyan fog beleférni a napodba.

Mit tehetsz? A jó olvasó folyamatosan ellenőrzi, hogy követi-e az eseményeket, és azonnal tetten éri magát, ha nem. Főleg, mert olvasás közben állandóan olyasmi mentális technikákat használ, mint ez az öt tipp, és amikor elvesztetted a fonalat, akkor a mentális technikák is leállnak. És pont ez teszi tetten érhetővé a dolgot!

És a végére egy olyan tipp, amin még akkor elcsúszhatsz, mikor még bele sem kezdtél az olvasásba.

5. A jó olvasó tudatosan választ olvasási stratégiát.

Na, hát ez az, amin a legtöbben elcsúsznak a nyelvvizsgán, és bármilyen időhöz kötött feladatnál: tudd, hogy milyen célból olvasol, és válaszd az ennek megfelelő olvasásfajtát! Vajon konkrét információt keresel? Vagy a lényeg felfogása a cél? Esetleg csak szórakozásból olvasol? Vagy végig gondos, figyelmes olvasást igényel a szöveg? Ez utóbbin szoktak legtöbben elcsúszni: a gondos, figyelmes olvasás túlhasználásán. Garantáltan kicsúszol vele az időből.

Mit tehetsz? A jó olvasó ezeket az olvasásfajtákat kombinálja: például először áttekinti a szöveget (egyik fajta olvasás), aztán információt lokalizál (második fajta olvasás), és csak utána merül bele intenzíven (harmadik fajta olvasás), és csak a lokalizált információ környékén. Érted?

Miért írtam mindezt le? Egyrészt, mert az OLVASÁS a mindennapi nyelvhasználat alapja. Egy egyszerű angol nyelvű Google keresés is eredményesebbé és gyorsabbá tehető ilyesmi taktikákkal! Másrészt pedig azért, mert az első lépés az, hogy tudj ezeknek a technikáknak a létezéséről!

Ha nem használod őket, akkor azért, hogy ezekkel megértést növelj; ha pedig már használod őket, akkor neked talán még fontosabbak: megerősítés, hogy jó irányba haladsz, és bátran használhatsz ilyesmi technikákat tudatosan!

Ennyi volt az első rész. Ha jöhet még öt ilyesmi taktika, bátran jelezd! Ha hasznos, vagy érdekes ez számodra, szívesen leírom a kimaradtakat is!

Addig is, kíváncsian várom a kommentjeidet: te használod ezeket a taktikákat? Melyiket? Hogyan? És, ha már így beszélünk: te is így működtél, amikor a Gyűrűk Urát, vagy a Harry Pottert olvastad?

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>