A nyelvtanulás 13 rejtett csapdája

csapdák az angolban
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Ha az utcán nyitott csatornafedelet látsz, jókora ívben kikerülöd.

Ahogy a derékig érő csalánmezőt az erdőben.

De mit tesz az, aki nem tudja, hogy a csalán csíp, és a csatorna mély?

Na, hát pont ezért összeszedtem neked a nyelvtanulás csalánmezőit és csatornafedeleit: azt a 13 csapdát, amit a legtöbb nyelvtanuló nem ismer fel. Érezzük persze, amikor benne vergődünk, de nem látjuk, hogyan sétálhatunk ki belőlük.

Az első négy a legfontosabb, mint tudás, ezekre mindig emlékezz majd! Ők az elkerülhetők. Az ötödiktől kezdenek veszélyesebbek lenni, és az utolsó négy a legtrükkösebb. Velük a legnehezebb megbirkózni.

#1 A szintlépések

Ismerős ez a belső párbeszéd?

„Pedig ezt nemrég még értettem. Olyan tök egyszerű volt. Most akkor, hogy is van ez? Sose fogom én ezt megtanulni./Milyen idióta nyelv ez az angol!!”

Fel kell készülnöd, hogy a bonyolultabb angol mondatszerkezeteket, az angol igeidőket, esetleg a kacifántosabb segédigék használatát több lépésben fogod megtanulni. Mert a megértésnek bizony szintjei vannak!

Mindig egy „kavarodás” fogja jelezni azt a pontot, ahol a tudásod új szintre lépne. Úgyhogy ha hirtelen valahogy abban sem vagy biztos, amit nemrég még kristálytisztán értettél, mert felmerült egy új szituáció, ami összekavarja a dolgokat, akkor készülj valami jóra! Dolgozd át magad a kavarodáson boldogan, mert szintlépés jön!

Így teljesedik ki a nyelvtudásod! Hízik, gömbölyödik, és nemsokára az összes ránca kisimul majd!

#2 Rendmániás kisfickók az agyadban

„Na, ezt is elfelejtettem. Mindig mindent elfelejtek. Ezt már huszadszor tanulom újra! Nekem rossz a memóriám.”

Az „elfelejtetted” lusta kifejezés, hadd helyesbítsek: az aktív angol fiókból kikerült, és ideiglenesen átpakolódott a passzív angol fiókba. Azért ideiglenesen, mert egy-egy angol kifejezés, vagy nyelvtani szerkezet a veled eltöltött ideje során általában ide-oda vándorol. Aktívból passzívba, aztán vissza aktívba, aztán megint passzívba, és így tovább. Nem tud a fenekén megülni.

A jó hír: nem azért kerül ki valami az aktív fiókból, mert nincs benne elég hely az újonnan érkezőknek! Ésszerűségből döntöttek úgy a fejedben a manók, hogy a jó ideje nem hordott ruháidat elpakolják, és a nem használt appokat elaltatják. (Rendmániás kisfickók.) Nyugi, a fiókok nem véges méretűek, a tanulással folyamatosan tágulnak, tehát ne tarts a kapacitásproblémáktól!

#3 A jogsitól nem leszel autószerelő

Ha otthon, önállóan tanulsz angolt, és csakis úgy, hogy a szókincset tanulod, meg a nyelvtant gyakorlod, akkor nemsokára ilyesmi falba ütközöl majd (és inkább előbb, mint utóbb!):

„Ha leírva látom, megértem, de hallás után semmit sem értek belőle.”

„Minden szót ismerek a mondatban, mégsem tudom, mit jelent.”

„Írásban megy, de beszélni nem tudok.”

Gondolj bele! A nyelvtudás nem nyelvtanból és szókincsből, meg jó esetben kiejtésből áll, hanem négy készségből: íráskészség, beszédkészség, hallás utáni megértés és olvasás utáni megértés. Vagyis, ha te otthon, önállóan tanulsz angolt, akkor neked legalább annyira otthon kell lenned a készségek fejlesztésében, mint egy nyelvtanárnak. De minimum ismerned kell olyan spéci feladatokat, amiket otthon, egyedül is végezhetsz, és amelyektől VALÓBAN fejlődsz!

Ha azt várod, hogy szavakat és nyelvtant tanulsz, és ettől te egyszer csak beszélsz, akkor az olyan, mintha azt várnád a jogosítványtól, hogy össze tudsz rakni egy autót is. Figyi, szerintem örülj, ha a pótkereket képes vagy felrakni!!

És vedd tudomásul: az otthoni, önálló nyelvtanulás homlokegyenest más, mint az iskolai nyelvtanulás. Más technikákra van szükséged.

#4 Megmaradni mazsolának

Bocs, de a tanulás nem elég. A tudásodat be kell vetned, különben nem fog hozzád ragaszkodni. És nemcsak azért, mert különben a manók száműzik a passzív részlegbe. Van ennél nagyobb gondod is, csak még nem tudsz róla.

A bibi az, hogy ha nincsenek éles bevetések, vagyis, ha nincsenek előtted kihívások, akkor nem lesznek sikerélményeid sem az angolban. És emiatt nem érzed a haladásodat sem. Viszont ha vannak éles bevetések, akkor azt is képes vagy követni, hogy az első ilyenre egy tízes skálán még csak másfelest adtál volna magadnak, de mondjuk az ötödiknél már hat és háromnegyedet, a huszadiknál pedig már akár nyolcast is. És ez pályán fog téged tartani. Ez szilárdítja meg a kitartásodat nem az önfegyelem!

Nem is beszélve arról, hogy az első éles bevetés tesz mazsolából igazi katonává, és a sok-sok éles bevetés után leszel csak harcedzett veterán. Más szavakkal: rutinos nyelvhasználó.

#5 IQ: mínusz ötven

Te egy művelt felnőtt vagy. (Biztosan tudom, mert ennyi szöveget más nem olvas el.)

És amikor elkezdesz egy nyelvet használni, akkor így, kiteljesedett, önmegvalósító felnőttként vissza kell menned az oviba. Valaki persze élvezi, és dobogó szívvel rohamozza meg a mérleghintát, mert bármikor szívesen előkapja a gyermeki énjét. De legyünk magunkkal őszinték: a legtöbben nehezen viseljük, ha az IQ-nk ötven pontot esik, amikor megszólalunk angolul. (Főleg, amikor egy csomóan néznek közben.)

Ez olyan nyelvtanulási csapda, amit el kell fogadnod. Mint amikor rettegsz a magasságtól, de rávettek, hogy felülj a kalózhintára a vidámparkban. Leszállni menet közben nem lehet, úgyhogy kapaszkodj erősen, csukd be a szemed, képzeld magad máshova, és közben élvezd a szelet az arcodon!

#6 Völgyvidéken és hegygerincen át

Dimbes-dombos út vezet az angolhoz. Motivációs hullámvölgyeken, és hegygerincek feletti szárnyalásokon keresztül. Lesz olyan pillanat, amikor legszívesebben örökbe fogadnád az angolt, és csak az érdekel, hogyan tudod boldoggá tenni. De el kell fogadnod azt is, hogy lesz olyan nap (hét? hónap?), amikor bottal sem piszkálnád meg.

Ilyenkor ismerned kell azokat a technikákat, amelyek átverik az agyadat, és amelyekkel fel tudsz kapaszkodni a meredek lejtőkön is. (Igen, vannak ilyenek!) De legfőképpen meg kell kérdezned magadtól, hogy mi az, amiért nincs kedved tanulni. Mert nincsenek a ruhaujjadban élvezetes, változatos, sikerélményt hozó tanulási technikáid, amiket bármikor előhúzhatsz? Mert úgy érzed, hogy nem haladsz, és hirtelen nem is látod értelmét a tanulásnak? Mert elvesztetted a szemed elől a célt, és fel kéne idézned valahogy? Vagy, mert belefáradtál, kiégés közeli állapotba kerültél, ezért egy rövid, tudatos szünetet kell tartanod? Az okok ismerete kiadja a megoldást!

#7 Fogcsikorgatva előre mázsás súllyal a hátadon

Tudod, mi az a pont, amivel még biztosan találkozni fogsz majd? A holtpont.

Na, hát ez nagyon más, mint a motivációs hullámvölgy. Itt nem egy meredek lejtőn kell felkapaszkodnod, hanem egy falat kell áttörnöd! A holtpont az egy helyben toporgás. Amikor szenvedésként éled meg a tanulást. Amikor úgy érzed, hogy vonszolod magad előre a sötét alagútban mázsás súlyokkal megpakolva, és közben minden második lépésnél orra buksz.

A holtponton csakis erővel tudod átnyomni magad. A brutál fajtával. És az erre alkalmazott technikák abszolút mások, mint a motivációs hullámvölgyeknél! Ott még működnek a pozitív, inspiráló technikák, a holtponton nem. Mert itt már olyan mélyen vagy, hogy semmiféle inspiráció nem fog meg. Itt a „fegyver a halántékhoz” típusú technikák működnek – és ráadásul neked, magadnak kell tartanod! Fogcsikorgatva tovább kell menned, egyik láb a másik után, csak a jelenre koncentrálva, azzal a tudattal, hogy mindez csak ideiglenes (ez lesz a kulcs!), és egyszer csak kijutsz az alagútból. (Ki fogsz. Nem kérdés.)

csapdák az angolban

#8 Az időcsapda

Önbecsapás a nyelvtanulást rövidtávú projektként kezelni, és ezzel alábecsülni az általad kitűzött nyelvi szint eléréséhez szükséges időt. Főleg időhiányos, elfoglalt felnőttként!

Ha csak pár hétre, vagy hónapra készülsz, akkor hamar elveszíted majd a lelkesedésedet. Hiszen már az elején nyilvánvaló lesz, hogy az angol nyelv gazdagabb, változatosabb, mint gondolnád, és a haladásod is lassabb, mint ahogy azt vártad volna.

A nyelvtanulás rövidtávú projektek sorozataként érdemes kezelni. És életformaként. Ha ez utóbbi neked még túl sok, akkor is 3-5 évre tervezz, jó? És lepődj meg kellemesen, ha hamarabb eléred a céljaidat!

És akkor beszéljünk a haladásról! Mert ebben megbújik egy olyan csapda, amiről talán nem is tudsz.

#9 A léc egyre magasabb

Képzeld, az agyad úgy működik, hogy nem érzékeli sikernek azt, amit egyszer már elértél. Totál hülyeség, nem? Már miért ne lenne siker az, amikor megismétled egy előző sikeredet?? És vajon miért kell mindig új láthatárokat meghódítanunk ahhoz, hogy egy pillanatra legyőzhetetlennek érezzük magunkat? Hát nem butaság ez? (De. Csak ezt hiába magyarázzuk az agynak.)

Amikor angolul tanulsz, észrevétlenül emeled majd a lécet, amit meg kell ugranod. Először megelégedsz azzal, ha tudsz egy pohár vizet kérni, vagy épp megköszönni külföldön. Aztán jön az, amikor szeretnél picit komplexebb helyzeteket elmagyarázni – de még tőmondatokban is elég, és az a siker, ha bólintanak, és megértik. Aztán ez sem elég, mert már beszélgetni akarsz a bennszülöttekkel. Mondjuk elmondani nekik egyszerű dolgokat magadról, mint hol és hogyan élsz. Majd még feljebb tolod a célt, és már el is magyaráznál nekik dolgokat, amiket az országról, a kultúráról, a történelmünkről hallottak, vagy épp nem hallottak. Aztán türelmetlenné válsz, ha mindez nem jön gondolkodás nélkül. És utána jön a fotoszintézis, a deriválás, a globális piacok interdependenciája és a nukleáris fúzió. (Nem, ez nem túlzás.)

Csak figyeld meg az átmeneteket! És érd tetten magad, amikor akaratlanul is emeled a lécet anélkül, hogy kaptál volna magadtól egy aranyérmet, vagy minimum egy vidám vállveregetést az előző szint teljesítéséért.

#10 Elháríthatatlan körülmény

Szép dolog, amikor részletes terveket szövünk, de a legnagyobb erény akkor is a rugalmasság. Hogy képes legyél kibékülni azzal, amikor a terveidet keresztülhúzza valami váratlan! Aztán fogd fel kalandként, és frissen-fitten tervezd újra az útvonalat!

És ha történik valami az életedben, ami miatt az angol hirtelen megszűnik prioritás lenni, akkor tegyél magadnak egy szívességet! Ne görcsölj rá, ne ostorozd maga miatta! Egyszerűen légy nagylelkű, és engedélyezd magadnak, hogy az életed ezt a területét ideiglenesen elhanyagolod. Engedd el a kontrollt! És közben vigasztald magad azzal, hogy mindez csak ideiglenes! Nyugi, eljön még a te időd!

#11 Fordulópont

Volt már olyan pillanat az életedben, amikor egycsapásra megváltoztak a prioritásaid? Vagy olyan időszak, amikor valahogy fokozatosan átalakultak?

Ez nagyon más, mint az előző pont: amikor megváltoznak az életkörülményeid, az KÜLSŐ ok, míg a prioritások változása BELSŐ ok. (Csak hogy tudatosuljon.) De a válasz rá ugyanaz: nagylelkűség, elengedés, újratervezés!

Jegyezd meg: felnőttként nemcsak hogy jogod van arra, hogy te magad állítsd fel a prioritásaidat, hanem ez egyben a kötelességed is!

#12 Az ellendrukkerek

Nincs körülötted senki, aki tudna angolul? Vagy, aki vágyna arra, hogy angolul tudjon? Kinevetnek, amiért belevágtál az angolba? Vagy csak legyintenek? Esetleg akkor kacagnak jókat, amikor használni mered az angolt? Leereszkedően javítgat egy „jóakaratú” munkatársad? Esetleg folyton csak a számonkérést hallod, hogy miért nem tudsz már angolul?

A tünetek egyértelműek: a környezeted nem támogatja azt, hogy megtanulj angolul. Ha melléd állnának, akkor egyszerűbb dolgod lenne. De te azért csak tanulj! Mutasd meg nekik! Csakazértis. Dacból. Tartsd „titokban” az angol projekted a közvetlen környezeted előtt, és keress egy olyan társaságot, akik drukkolnak, inspirálnak, húznak előre!

#13 A szárnyaid nyesegetése

A szárnyaidat nemcsak mások nyesegethetik ám! A leghatékonyabban te tudod ezt megtenni magaddal. Mutatom, hogyan! Mondogasd magadnak gyakran ezeket:

Én ezt sose fogom tudni. Nekem nem megy a szótanulás. Nekem rossz a memóriám/a hallásom. Én nem tudom kiejteni az angol szavakat. Az angol nagyon nehéz nyelv. Ezt mindig elfelejtem. Én hülye vagyok az angolhoz. Nekem nincs nyelvérzékem. Nem értek semmit az angolból hallás után.

(Van még? Lehet kiegészíteni!)

Képzeld, kutatás támasztja alá, hogy az önbizalom hatékonyabbá teszi a memóriából való visszahívást! Magyarul: több mindenre emlékszel abból, amit megtanultál, ha bízol magadban. Úgyhogy a magadat szapuló mantrákkal tulajdonképpen az angol nyelvhasználatot akadályozod.

Ha ilyesmin kapod magad, tudd: a nyelvtanulás egyik csapdájában vergődsz. És ne állj a saját utadba vele, jó?

Ennyi volt a 13 legfontosabb rád leselkedő veszély.

Most már ismered mindet, így el tudod kerülni, hogy belesétálj bármelyikbe is. És ez a cél.

Kíváncsi vagyok: te beleestél már valamelyik csapdába? Vagy esetleg épp csücsülsz valamelyikben?

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>