„Rajtam nincs kényszer!”

Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Tasiné Buza Sarolta a mi rocksztárunk!

Minden egyes alkalommal, amikor találkozunk vele egy rendezvényünkön, vagy akár bejön hozzánk az irodába, büszkeség és öröm tölt el minket egyszerre, hogy egy ilyen rendkívüli, motivált tanulót is magunk között tudhatunk.

Erre persze mondhatnád, hogy „Na és? Az AngolNyelvTanitas.hu-nál szinte mindenki motivált!”, és persze igazat is adunk neked. Csak éppen kevesen ugranak neki az angolnak a nyugdíjazást követően!

Ismerjétek meg Saci rendkívüli történetét!

Mit kell tudnunk rólad? Mesélj picit magadról!

Nyugdíjba menés és kétszeri további újrakezdés után kezdtem el angolt tanulni a Cserepes Ház nyugdíjasoknak indított tanfolyamán 2014-ben. A motivációm az volt, hogy a mindennapokat elárasztó angol szavakat, mondatokat (TV, internet, újságok, utcai feliratok, reklámok, stb.) nem értettem, és ez egyre jobban zavart.

Rendszeresen látok ugyanis az utcákon feliratokat, plakátokat, vagy táskákat, amelyek tele vannak angol kifejezésekkel, és én tudni szerettem volna, hogy mit jelentenek ezek. Tulajdonképpen ezért vágtam bele ebbe a kalandba!

Nem szokványos, hogy valaki ennyi idősen kezd neki egy nyelvnek. Mennyire volt nehéz az elindulás?

Minden kezdet nehéz, de arra gondoltam, hogy van némi német nyelvi alapom (gyerekkoromtól kezdve tanultam, Sopronban nőttem fel az ötvenes években), és most már – részben – én osztom be az időmet és majd meglátom, hogyan megy.

Ahogy Detti (irodavezetőnk – a szerk.) szokta mondani, én egy hobbi nyelvtanuló vagyok, de ez tényleg így van. Nem sietek sehová és nem hajt semmi, nem kell küzdenem, hogy feljussak a ranglétrán, én csak egyszerűen élvezem a kisebb-nagyobb napi sikereket. A tanulási folyamatom eddig hullámzó volt, de most úgy érzem, hogy – ha lassan is, de – haladok előre.

Mielőtt elkezdtél tanulókártyákkal tanulni, milyen más tanulási módszereket próbáltál ki?

A Cserepes Házban megismert tanárnővel, aki gyakorlott volt a felnőtt nyelvoktatásban. Kis, 8-10 fős csoportot hoztunk létre, és hetente egyszer közösen tanultunk. Hasznos volt, de sajnos vége lett a tanárnőnk megváltozott családi körülményei miatt. Itt hallottam először a Duolingo-ról, azóta sem hagytam abba, kikapcsolódást és rendszerességet jelent számomra.

Végül hogy találtál ránk?

Rátok a Facebookon bukkantam, egy hirdetésben. Azóta rendszeresen olvasom (és jegyzetelem)  a napi leckéket, nagyon szeretem őket. Egyébként én szeretek mindent felírni és jegyzetelni, 6-8 füzetem is tele van már angol kifejezésekkel.

Ezentúl ma már a rendszeres e-mail kapcsolat alapján hozzájutok a cikkekhez, a jó tanácsokhoz, melyeket nagyon hasznosnak és inspirálónak tartok.

Tasiné Buza Sarolta, angol tanulókártyák

Innen egyenes volt az út, hogy kipróbáld a tanulókártyákat?

Végül is igen! Egy Facebook hirdetés nyomán vettem meg az első tanulókártyáimat (Vital 1), majd a többit is (Vital 2, 3, 4). Nagyon sokat jelentett az első személyes találkozásnál is megtapasztalt segítőkészség. Azóta húsznál több csomagot szereztem be, nagy részüket én választottam, de van közte a csomaghoz tartozó „bónusz” is. Jelenleg az Instant Talk kártyákkal foglalkozom, kedvelem őket, számomra nagyon tanulságosak.

Milyen volt, amikor elkezdtél tanulni tanulókártyákkal? Mit tapasztaltál?

A kezdés ennél a módszernél sem volt számomra könnyű (főleg számítástechnikai problémáim voltak), de Dettitől minden segítséget (telefon, levél, személyes) megkaptam, ami nagyon fontos volt számomra. Amikor komoly bajba kerültem (elszállt a winchesterem!) az újratelepítéshez külön is kaptam tőle segítő leveleket.
A szabadidőmben leginkább a tudományos híreket követem figyelemmel, és a tanulókártyáknak hála sokkal könnyebb értékelnem a napi eseményeket és sokkal jobban megértem a nagyvilágban zajló történések hátterét, és ez hatalmas élményt jelent számomra.

Hogy érzed, milyen eredményeket sikerült elérned a kártyáknak köszönhetően?

Az én módszerem az, hogy a tanulókártyákat húszas csoportokra osztom (gumigyűrűkkel) és naponta legalább egyszer, néha többször is gyakorolok. Számomra nagyon hasznos  a magyar és az angol szöveg egyidejű jelenléte.

A kiejtés segítésére kezdetben a kártyákra a fonetikus kiejtést is felírtam. Mivel eleinte a legnagyobb problémám a hallás utáni megértés volt, így eredménynek tartom, hogy a hangzás utáni értésem fejlődött, már könnyebben tájékozódom a nyelv „erdejében”. (Többféle  jelentés, a szövegkörnyezet hatásai, szólások, kifejezések.)

A kártyákhoz tartozó nyugodt hang, a tempós, de nem túl gyors beszéd nagyon sokat segített. Ezt nagy eredménynek tartom!

És nem tudom, hogy az eredmény-e, de én nagyon élvezem, hogy végre egyre többet értek azokból a feliratokból, amelyek körülvesznek minket. Néha előfordul, hogy látok valamit és felírom, aztán hazamegyek és utánanézek, vajon mit jelentett az adott kifejezés a plakáton. Az is izgalmas számomra, hogy megfejtsem, vajon a szavak egymásutánja ugyanazzal a tartalommal bír-e, mint egyben egy mondat. Szívesen fejtegetem ezeket a kérdéseket, ezért például nagyon élvezem Gabi Angol light című könyvét, ahol kis szórakoztató történetek vannak angolul és magyarul is. Nagyon jó összevetni, hogy miként mondja a magyar és hogyan az angol nyelv!

Miben más most az életed, hogy használod az angolt?

Pozitívumként élem meg, hogy végre értem és használom az angolt! Ráadásul nekem van egy nagy előnyöm másokhoz képest: rajtam nincs „kényszer”, nem riaszt a nyelvvizsga közelsége, a környezet elvárása. Én a látóköröm  bővítése miatt tanulok, külső kényszer nélkül. Bár a környezetem néha csodálkozik, értetlenkedik, de ez nem befolyásol. (Itt jegyezem meg, hogy amikor felhívtam Sacit, hogy telefonon is beszéljek vele néhány kérdésről, a férje mókásan csak annyit kérdezett a telefonban: „Angolul lesz az interjú? Csak mert gyakorolni kell ám a nyelvet!” – a szerk.)

Tudom, hogy nem is használom ki  mindazokat az egyéb lehetőségeket, amit a kártyák, és a hozzájuk tartozó segédanyagok  nyújtanak. De így is – a körülményeimhez és lehetőségeimhez képest – folyamatosan fejlődök és elégedett vagyok.

Sacinak köszönjük az interjút és gratulálunk az eddigi sikereihez!

Gyanítjuk, lesz még sokkal több is! 😉

És már csak Benkő Detti szavait tudom hozzátenni, aki lelkelmre kötötte, hogy mondjam el: Saci sosem jön üres kézzel az irodába, de mi mégis amiatt szeretjük annyira, mert árad belőle a jókedv. Ő egy igazi napsugár. <3 

Zsolya

A vendégcikk írója Zsolya.

Az ő vidám, néhol önironikus, de léleksimogatóan pozitív Facebook bejegyzéseit egész kiwilandi tartózkodása alatt hűségesen követtem, és mostantól ír nektek cikkeket az Angolutca Magazinba is. Zsolyát itt érheted el.

Tetszett? Hasznos volt? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>