Három kihívás és mítosz, amivel külföldre költözéskor szembesülhetsz

Külföldre költözés
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

A Németországban élő Andrea kétségbeesett hangú e-mailben keresett meg körülbelül 4 hónappal a kiköltözése után.

„Utálok itt lenni! Nem találom a helyemet, csak megyek ide-oda a lakásban. Állandóan feszült vagyok, fáj a fejem. Mit csináljak?”

Andrea és nemcsak ő, hanem sok más olvasóm és ügyfelem is a külföldi élet kezdeti szakaszára gyakran jellemző egyik kihívással szembesült: a kulturális sokkal. Ezekkel vagy hasonló tünetekkel számtalan sorstársa találkozik és küszködik nap, mint nap.

Ha valaki felkészülten költözik az új országba, akkor a legtöbb kihívással könnyebben és gyorsabban megküzd, hiszen tudja, hogy mire számítson.

Van három olyan kihívás, amivel szinte minden külföldre költöző szembesül. Ezeket mutatom be röviden és néhány tippet is adok a sikeres leküzdésükre.

1. Kulturális sokk

A kulturális sokk egyfajta krízis, ami az új kultúrába való beilleszkedéskor jelentkezhet és különféle testi-, illetve lelki tünetekkel járhat. Ilyen lehet például a lehangoltság, szorongás, indokolatlan ingerültség, elszigeteltség-érzés, tehetetlenség- érzés, mindenféle testi fájdalom, állandó fáradtság, energiahiány.

Hangsúlyozom, hogy valamilyen szinten ez a krízis normális, a beilleszkedési folyamat része. Akkor érdemes szakmai segítséget kérni, ha elhúzódik és olyan komoly testi, lelki tüneteket okoz, amelyek megakadályozzák a normális mindennapi életet.

Enyhébb formája esetén a következő tippeket érdemes kipróbálni:

Kezdd megtanulni, megismerni a helyi kultúrát már a költözés előtt!

Tanuld a nyelvet, mert az elszigeteltség elkerüléséhez fontos, hogy ki tudj menni az emberek közé. Az országról információt is sokkal többet fogsz találni a helyi nyelven. NE csak kint élő magyarokat kérdezgess, hanem bátran keress meg Facebook csoportokban vagy Meetup csoportokban kint élő külföldieket és helyieket is. (Linkeket ld. lentebb!)

Ápold az itthoni kapcsolataidat külföldön is és építs kint új kapcsolatokat!

Lényeges, hogy MARADJ KAPCSOLATBAN az emberekkel! Akárhova is költözöl biztos, hogy már online is találsz helyi közösségeket (Facebook.com, Meetup.com, Internations.org, Craigslist.org).

Érdeklődésednek megfelelően nézz körül a helyi programok között is, ha már kint élsz! Ez egyrészt segít megismerni a kultúrát, gyakorolni a nyelvet és megismerni új embereket.

2. Rejtett költségek

Legtöbb külföldre költöző csak az új országban szembesül azzal, hogy nem annyiba kerül az élet, mint számított rá.

Egyrészt sok olyan extra költség van az első időszakban, amivel kalkulálni kell (pl. kaució, okiratok hitelesítése), másrészt vannak olyan rejtett költségek, amelyekkel szinte senki nem számol. Ilyen például a váratlan hazautazások költsége, betegség esetén az orvosi ellátás, gyógyszerek költsége, helyi közlekedési költségek (ha messze lakunk a munkahelytől), hivatalos dokumentumok beszerzésének költsége, a kinti lakásba extra bútorok, háztartási eszközök, amelyeket nem tudunk kivinni….stb.

Hogyan lehet ezt a kockázatot minimalizálni?

  • Írd össze még itthon a mindennapi tevékenységeidet és az ehhez kapcsolódó összes költséget. Nézz utána, hogy ezek mennyibe kerülnek majd kint.
  • Gondold végig, hogy a kint tartózkodásod alatt hogyan fogod kezelni az otthoni helyzeteket! Pl. családtag betegsége, otthoni lakás, esetleg autóval kapcsolatos tennivalók, költségek.
  • Szerezz információt az első időszak várható költségeiről!

3. „Segítség! Elfelejtettem a nyelvet!”

Ezzel az érzéssel nagyon sokan találkoznak külföldön. Hiába tanulnak évek óta egy nyelvet, amikor kint a helyiekkel kell kommunikálni, megérteni a helyi akcentust, akkor úgy érzik, hogy egy kukkot sem értenek.

Ez is normális, ugyanakkor fel lehet rá valamelyest készülni.

  • Helyi TV, rádió adások, Youtube videók segíthetnek hozzászokni a helyi kiejtéshez.
  • Kiköltözés után pedig beszélgess, beszélgess, beszélgess! Boltossal, postással, kollégákkal, szomszédokkal, bárkivel. Ők úgyis arra lesznek kíváncsiak, amit mondasz, nem pedig arra, ahogy! Néhány hét alatt meg lehet szokni a helyi kiejtést, feltéve, ha ezt a néhány hetet nem a lakásban töltöd. A TV önmagában nem elég. 🙂

Végül mutatok három és fél nagyon jellemző mítoszt, ami a külföldre költözők fejében él.

1. Anyagilag jobban járok.

Ez a leggyakoribb indoka a külföldre költözésnek. Vajon a Te terveidben mennyire játszik ez szerepet?

A cáfolat: Először egy tanulságos komment a Facebookról a “Mikor költöznél haza?” kérdésre.

“Őszintén? Jelenlegi állapotomban,valószínűleg már holnap,ha tudnám hogy tudom hozni azt az egzisztenciát, mint amiből egy éve eljöttem, és azóta itt vesztegetem az időmet és a tudásomat.”

(A válaszoló Nyugat-Európában él.) Azt sokszor lehet hallani, hogy kint sincs kolbászból a kerítés, de nagyon sok sikertörténetet is lehet olvasni. Vajon kinek hidd el, amit mond?

Senkinek! Merthogy nincs általános recept. Az igazság az, hogy Te teremted meg a kinti anyagi sikeredet vagy sikertelenségedet – azokkal a képességekkel, amit magaddal viszel.

Hogyan tudod ezt befolyásolni? A megfelelő ország kiválasztásával (vigyázz, ez mindenkinek más lehet!), a szükséges információk beszerzésével (adózás, TB, munkaerőpiac stb.), gondos tervezéssel.

Életkortól, végzettségtől függetlenül is jók lehetnek az esélyeid, azonban csak akkor, ha valóban jól és tervezetten költözöl külföldre.

2. Kint jobb életem lesz.

Ez a második leggyakoribb mítosz.

A cáfolat: Egyáltalán nem biztos, hogy jobb életed lesz, mint az otthoni. A legtöbb ügyfelem attól szenved, hogy nem érzi jónak az életminőségét ilyen vagy olyan oknál fogva. Lehet, hogy komoly kompromisszumot kell kötnöd, és valami olyan munkát elvállalni, ami “rangon aluli”, lehet, hogy alig lesz szabadidőd, lehet, hogy rövidebb-hosszabb ideig távol kell élned a családodtól, szeretteidtől.

Erre is ugyanez igaz, mint az előző pontra. Nagymértékben Tőled is függ, hogy milyen lesz a kinti életed.

Egy biztos: ha menekülésként tekintesz a külföldi életedre, akkor nagy valószínűséggel újra meg fognak jelenni azok a problémák, amiket a hátad mögött hagytál.

3. Egyedül is megoldom.

A legtöbben – pláne, ha beszélnek nyelveket – azt gondolják, hogy felesleges bármilyen jó tanács, hiszen nem egy nagy szám külföldre (különösen az EU országaiba) költözni.

A cáfolat: Sokan fizettek már feleslegesen hónapokig, évekig egészségügyi szolgáltatási járulékot (ami most 6930 Ft/hó), mert nem tudták, hogy hogyan és mikor kell és érdemes kijelentkezni Magyarországon. Sokan jártak már pórul, mert nem tudták, hogy ha külföldön dolgoznak, akkor is keletkezhet Magyarországon adóköteles jövedelmük. Ez még sorolhatnám hosszasan, de talán már Te is érzed, hogy bizonyos esetekben nem elég a blogokat, fórumokat böngészni, hanem érdemes a különböző hivatalokkal vagy tanácsadókkal egyeztetni. Hidd el, hogy nem fogsz tudni mindent megoldani saját kútfőből, egyedül.

+1/2. Nem annyira fontos a nyelvtudás.

A Google statisztikáit elemezgetve feltűnő, hogy milyen sok keresés van arra a kombinációra, hogy

“külföldi munka nyelvtudás nélkül.”

Az internet is tele van ilyen fórumokkal, ahol azt bizonygatják sokan, hogy könnyen lehet boldogulni nyelvtudás nélkül, csak megfelelő munkát kell választani.

A cáfolat: A nyelvtudás nélkül külföldre költözők rettenetesen kiszolgáltatott helyzetben vannak. A legegyszerűbb ügyintézéshez is segítségre van szükségük. Többnyire munkaközvetítő segítségével tudnak csak külföldre költözni, ami eleve behatárolja a lehetőségeket. Kint többnyire más, nyelvet szintén nem, vagy alig beszélő bevándorlóval élnek, dolgoznak együtt, így szinte lehetetlen a nyelvtudást fejleszteni a ebből a zsákutcából kitörni.

Ami miatt ez csak egy fél mítosz: Ezt a cikket az Angolutca oldalán olvasod, így nagy valószínűséggel ezt a mítoszt Te már nem hiszed el, és fontosnak tartod a nyelvtanulást. Ugye így van?

És most Te jössz! Ha Te már külföldre költöztél, vagy esetleg haza is költöztél onnan, bátran írd le a véleményed!

Veled mi történt? Követtél el hibákat, így, visszatekintve?

Votisky Petra, nokkulfoldon.hu

Votisky Petra

Expat-coach, pszichológus

nokkulfoldon.hu

Tetszett? Hasznos volt? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>