Amikor a szótárfüzeted jobban tud angolul

Kovács Etelka, angol tanulókártyák
Szalai Gabriella Angolutca

tanulási szakértő, az Angolutca alapítója.

Szia! Hadd kezdjem egy vallomással, jó? Tudod, kislányként csodáltam, ahogy a műsorvezetők bemondják az angol számok címét a rádióban. Annyira menő volt, ahogy angolul beszéltek! Próbáltam...

Etelka emlékezett rá, hogy a szótárfüzet bal oldalán a harmadik sorban szerepel a kívánt szó.

Csak épp a szóra nem. Pedig pontosan tudta, látta maga előtt, hogy ott van, ő írta bele, de akárhogy is próbálta meg elővarázsolni a keresett kifejezést, nem akart beugrani.

Sokáig nem értette, miért van ez, és miért tud nála sokkal jobban a szótárfüzete angolul, mikor ő annyira igyekszik.

Aztán egyszer csak villámcsapásként érte a felismerés…

Ismerd meg Etelka történetét, aki nem csak a nagy titkot fedte fel, de mára már egyiptológiát tanul angolul, TED előadásokat hallgat és simán visszavisz egy cipőt a boltba Tunéziában is, ha nem azt kapja, amire vágyott.

Mit kell tudnunk rólad? Mesélj picit magadról!

A Balaton mellett élek a családommal és egy utazási irodában dolgozom. Általános iskolában még kötelezően oroszt tanultam, gimnáziumban pedig németet, de nem igazán szerettem. Későbbi tanulmányaim során a nemzetközi utazásszervezői szakmai minősítéshez szükségem volt a középfokú német nyelvvizsgára, így kénytelen voltam keményen nekihasalni a tanulásnak.

Minden időmet erre fordítottam. Rengeteget szótáraztam, fordítottam, teszteket töltöttem ki. Emlékszem, hogy mennyit szenvedtem a szavakkal. Pontosan fel tudtam idézni, hogy a szótárfüzetem bal oldalán kb. a harmadik sorban van az a szó, de fogalmam sem volt, mi jelent. Nagyon kemény munkával és kitartással szereztem meg a nyelvvizsgámat, s bár tudtam, hogy nem úszhatom meg az angolt sem, úgy gondoltam, a német után az angol sokkal könnyebb lesz.

Nem így lett. Ráadásul az angolt sokáig nem szerettem. Miközben nagyon tetszett az olasz és a spanyol nyelv dallamossága, temperamentuma, nagyon nem tetszett, hogy az angol elnyeli a szavakat. És az sem, hogy a szavak írásmódja köszönőviszonyban sincs a kiejtéssel. Sokáig azt gondoltam, hogy angolul csak az tud megtanulni, aki angol nyelvterületen él. A munkám miatt viszont muszáj volt belekezdenem az angolba, ezért tanfolyami keretek között evégeztem egy kezdő kurzust. De nem szerettem meg a nyelvet, habár bennem megvolt a szándék.

A tanfolyam arról szólt, hogy az olvasmányokat lefordítottuk, a szavakat kiírtuk, néhány nyelvtani szabályt bemagoltunk, sok-sok tesztet kitöltöttünk. Egy szót se beszéltünk, egy fogalmazást se írtunk. El tudtam mondani a nevemet, a lakcímemet, de egy pohár vizet kérni nem tudtam volna szebben, mint „please water”, ennyit viszont tudtam a tanfolyam előtt is. Még az a trauma is kísértett, amit a tanár sulykolt belénk, hogy az angolban 12 igeidő van, amit képtelenség megtanulni. Így kicsit szomorúan vettem tudomásul, hogy az angol és én nem leszünk barátok.

Amikor eldöntötted, hogy nem szeretnél tovább az angollal küszködni, akkor honnan indultál és milyen nehézségeket gyűrtél le?

Visszagondolva a kezdeti nehézségekre, a legnagyobb problémát az okozta, hogy folyamatosan a némettel hasonlítottam össze, és állandóan versenyeztettem őket egymással. Néha belelkesedtem, hogy jó, 12 igeidő van az angolban, de alig kell ragozni, míg a német mindig ragoz. A legjobban a kiejtéssel szenvedtem. Mire végre megtanultam, hogy ejtsek ki egy szót, az a szó mondatba kerülve már egészen másképp hangzott. A hangsúlyról ne is beszéljünk. Így arra a döntésre jutottam, hogy először megtanulok olvasni és írni, és majd ha ezek jól mennek, jöhet a beszéd.

A szállásfoglalásokkal, kirándulásokkal kapcsolatos levelezés nem okozott gondot, de mikor telefonon kellett volna egyeztetnem a vendégekkel, csak hebegtem és olyan kínosan éreztem magam, hogy legszívesebben kinyomtam volna a telefont. Így rövid idő alatt rádöbbentem, hogy a beszéd elkerülhetetlen, de még mindig fogalmam se volt, hogy lehet ezt megtanulni. Netes egerészés közben bukkantam rá Gönczy Edit kiejtéstréningjére, ami annyira megtetszett, hogy jelentkeztem a képzésre. Fantasztikus volt megtapasztalni, hogy van logikája az angol kiejtésnek! Hogy amit utáltam addig, mert nem is hallottam és nem is értettem, hogy mit mondanak, annak oka van! És ez megtanulható. Nagyon hálás vagyok Editnek azóta is, mindenkinek ajánlom ezt a tréninget!

A tanulókártyák előtt kipróbáltál más módszereket is?

Kezdetben használtam a Duolingot, de ez inkább volt játék, mint tanulás. Próbálkoztam az ANKI-val, de nem igazán tetszett, hogy a program határozta meg mikor melyik szavakat ismételjem, mert voltak kedvenceim (jelentése vagy hangzása miatt), és voltak mostohagyerekek. S mivel akkor még nem tudtam, hogy az ANKI milyen rendszer szerint működik, gyorsan meg is váltam tőle.

Próbálkoztam egyedül kurzuskönyvből is tanulni, de nem tudták fenntartani az érdeklődésem a sablonszövegek és az unalmas feladatok, így hamar ráuntam.

Végül hogyan találtál ránk?

Gabit és az AngolNyelvTanitas.hu oldalt is Gönczy Edit ajánlotta, s mivel akkor már lelkes rajongója voltam Edit gyönyörű hangjának, biztos voltam benne, hogy amit ő ajánl, az jó lesz. Gabi egyik cikkét a másik után olvastam nyelvtanulási technikákról, trükkökről, szinte faltam ezeket az írásokat. Mindent lementettem, kinyomtattam, igazi kincsként tekintettem rájuk.

Az 51 legjobb cikkről készült pdf könyvecskét minden nyelvtanulónak el kellene olvasnia, sőt, az iskolákban is kötelezővé tenném. Szerethetővé teszi a nyelvtanulást és leszámol az olyan berögzött sztereotípiákkal, mint „nekem nincs nyelvérzékem”, „én már öreg vagyok nyelvet tanulni”, „nincs időm erre”, stb.

Gabi szlogenjét az „angoltanítás elfoglalt, rohanó felnőtteknek” azért találom nagyon jónak, mert ezzel a módszerrel valóban 10-15 perceket kiszakítva a taposómalomból is lehet hatékonyan tanulni. Nem egy kurzuskönyv felett kell kuporognom vagy magolni a Present Perfect-et, hanem minden nap néhány kártyát átolvasok és meghallgatom a hanganyagát, használom a munkafüzetet és játszom pl. a Grammar Cubes nyelvtani társasjátékkal vagy elolvasok egy sztorit a Weekly Jokes naptárból. [A szerk. megj.: Ezek a bónuszok kifejezetten az előrendelések alatt voltak elérhetők. Figyeld az előrendeléseket, mert izgalmas, angolos anyagokkal gazdagodhatsz!]

Kovács Etelka, angol tanulókártyák

Ezek szerint a tanulási módszertantól kanyarodtál a kártyákhoz. Melyik volt az első kártyacsomagod?

Igen, először tanulási módszertanokat rendeltem meg, a Sikeres tanulás tréninget [a szerk megj.: átdolgozás alatt, szeptemberben lesz újra!], a 17 egyszerű lépés hogy beszélj, írj és érts angolul-t, majd a Nulladik Angolóra angol nyelvtanulási tréninget. Mindegyiket imádtam, rongyosra olvastam és hallgattam. Közben kíváncsi lettem, milyenek lehetnek a kártyák, s mivel akkor már feliratkoztam a hírlevelekre, így először az Instant (Re)Start csomagot rendeltem meg, bevallom azért, mert nem tudtam ellenállni Gabi ajánlatának.

Olyan határozottan, céltudatosan és barátian szólított meg, hogy úgy éreztem, ha ezt most kihagyom, valami nagyon klassz dologtól fosztom meg magam.

Valóban így lett?

Mikor megérkezett az első kártyacsomag, sokáig nézegettem, de nem tudtam vele mit kezdeni. Elképzelni sem tudtam, hogy ezzel hogy lehet tanulni, hiszen minden kártyán volt 2-3 mondat, én viszont csak szavakban tudtam gondolkodni. Szavak, szavak és szavak…

Ragaszkodtam a saját módszeremhez, ezért fogtam a szótárfüzetemet és szépen kiírtam a kártyákról minden szót. Bal oldalra angolul, jobb oldalra magyarul, és nem értettem mitől más ez a módszer, mint az, ahogy eddig tanultam, de abban biztos voltam, hogy van hozzá egy kulcs, csak meg kell találnom.

Változatlanul lelkesen olvasgattam az Angolutca.hu-t, a cikkek egyre jobban lenyűgöztek, s már nem is az motivált, hogy megtanuljak angolul, hanem, hogy megtanuljak tanulni. S egyszer csak a bejegyzésekből megértettem, mi a kártyák titka!

Az egyik cikk arról szólt, hogy a szótárfüzetem jobban tud angolul, mint én, vagyis nem szabad a szavakat szövegkörnyezetükből kiragadni, a másik pedig arról, hogy akik vizuális típusok, azoknak kifejezetten ajánlott a kártyák használata.

Ekkor értettem meg: ezért emlékeztem arra, hogy a szótárfüzet bal oldalán a harmadik sorban van az a szó, aminek a jelentése csak nem jut eszembe, mert vizuális típus vagyok. Így kötöttem barátságot a kártyákkal, és ma már számomra az a kérdés, miért nem így tanítanak az iskolákban is.

Micsoda felismerés lehetett!

Tényleg az volt! Mindig szerettem rajzolni, firkálni, s ezt a szenvedélyemet a kártyákon kedvemre kiélhetem! A (Re)Start kártyákat követően a leggyakoribb angolt adó Vital csomagot rendeltem meg, majd az Instant Nyelvtant, s ettől kezdve folyamatosan ajándékoztam meg magam egy-egy újabb csomaggal.

Kovács Etelka, angol tanulókártyák

Milyen eredményeket hoztak neked a tanulókártyák?

A tanulókártyák az első pillanattól kezdve megadták azt a biztonságot, hogy egyrészt a mondat nyelvtanilag helyes, nem kell azon agyalnom, hogy melyik igeidőt használjam, másrészt a való életben azonnal bevethető fordulatokat tartalmaznak.

Egyértelműen a kártyáknak köszönhetem, hogy a tudásom intermediate szintre fejlődött, mert a biztos alapokat a kártyák teremtették meg, és innen már könnyen tudtam tovább építkezni. Ezt egyedül biztos nem értem volna el, rég feladtam volna. Örök hálám érte!

Jó érzés, hogy a megszerzett tudást nemcsak a munkámban tudom kamatoztatni, hanem olyan lehetőségek nyíltak meg előttem, amit az angolnak köszönhetek. Nagyon érdekel az egyiptológia, de pl. a Királyok Völgyének sírjairól csak angolul olvashatok és nézhetek videókat, ezért most az a fő motivációm, hogy minél többet megtudjak erről a korról. A bakancslistámon még van néhány kártyacsomag, amiket szeretnék megvenni. Kíváncsian várom, mi lesz a következő.

Most akkor már töretlen a kapcsolatod a kártyákkal. Melyek lettek a favoritok?

Nos, mikor kézhez kapok egy kártyacsomagot, az elsőtől az utolsóig kapásból végigolvasom. Először kiválasztom a kedvenceimet, majd azokat, amikre biztos, hogy szükségem lesz. Kivétel volt a Holiday csomag, amit minden külföldi utamra viszek magammal. Olyan gyakorlati infókhoz jutunk hozzá, mint glutén -és laktózmentes ételek rendelése az étteremben, vagy vásárlás az üzletben,  szállodába bejelentkezés, hol van orvosi rendelő, gyógyszertár, mikor van reggeli, hidegcsomag rendelés, stb. A Holiday-t azoknak is ajánlanám, akik nem beszélnek angolul, de külföldre utaznak. Ezekkel a kártyákkal és egy kis activityvel biztos, hogy bárki elboldogulna bármelyik országban.

Az előrendések során rengeteg értékes anyagot kapunk bónuszként. Kedvenceim az Everyday Jokes, apró vicces sztorik angolul-magyarul, hanganyaggal, az Everyday Quotes idézetek, szintén angolul-magyarul, hanganyaggal. Továbbá az Instant Kikavaró a gyakran eltévesztett angol szavakból, jelentéssel és használattal. Valamint az Instant Filmstars, ami filmsztárok életéből vett szomorú, vidám és vicces példákat soroltat fel, szintén hanganyaggal.

Az AngolNyelvTanitas.hu-nál mindig vidámság, játékosság és kedvesség uralkodik, ez visszatükröződik az anyagokban is. A Story kártyák nagy kedvenceim. Olyan vicces történeteken keresztül tanulhatunk, mint pl. beidéztek egy kutyát a bíróságra, s mivel többször nem jelent meg, börtönbe kellett vonulnia. Vagy egy tehén olyan féltékeny volt a gazdájára, hogy mikor az megnősült, dühösen bőgött.

Bár most játéknak tűnhet az egész, azért ebben a tanulásban is komoly munka van. Milyen hatással voltak ezek az eredmények az életedre?

Az általatok megismert módszernek is köszönhetem, hogy megtanultam szeretni magát a tanulás folyamatát. Ez lett a motivációm. Ma már szórakozás és szenvedély az angoltanulás. Kihívásként tekintek rá és igyekszem minél inkább kiélni a játékszenvedélyemet.

Számtalan esetben vettem hasznát a kártyáknak. Pl. egyik külföldi utam során Tunéziában kifogtam egy esős időszakot, vennem kellett egy cipőt, aminek a címkéje szerint vízállónak kellett volna lennie. Sajnos nem az volt, visszavittem a boltba és hála az Abroad kártyáknak nem okozott gondot a reklamáció és a csere.

Mióta a mindennapjaim részévé vált az angoltanulás, azóta reggelente negyed órával korábban kelek fel, mint régebben, és meghallgatok egy minisztorit vagy néhány mondatot. Munkába menet és hazafelé jövet is angolt hallgatok. Igyekszem minél többet magammal hangosan beszélni, ez segít, hogy szoktassam magam a saját hangomhoz angolul is. Gyakran nézek TED előadásokat és nagyon szeretem a VOA Learning English oldalt is. Változatlanul olvasni szeretek a legjobban, kedvenc íróm nekem is John Grisham, mint Gabinak.

Közeli tervem, hogy a könnyített olvasmányok után eredetiben olvashassam a műveit, kicsit távolabbi célom pedig Roberto Saviano dokumentumregényeinek olvasása.

És itt ér véget Etelka, kedvenc vevőink egyikének története.

De a te sztorid csak most kezdődik!

Maradj, olvasgass, és fedezd fel, hogy a legjobb NEKED az angolt tanulni!

Zsolya

A vendégcikk írója Zsolya.

Az ő vidám, néhol önironikus, de léleksimogatóan pozitív Facebook bejegyzéseit egész kiwilandi tartózkodása alatt hűségesen követtem, és mostantól ír nektek cikkeket az Angolutca Magazinba is. Zsolyát itt érheted el.

Tetszett? Hasznos volt? Nyomj egyet az Ajánlom és +1 gombokra, hogy tudjam!

Érdekel a TOP 50 cikk az Angolutcától?

Ha bátor vagy, próbáld ki!

Mind elfoglalt, rohanó felnőttek vagyunk. Kevés az idő az angolra.
Ezért léteznek a tanulókártyák – online és papíron.

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

Érdekel 13+1 könnyítés, amit az angol nyelv kínál neked? Hallgasd meg!

#1 Mennyi idő alatt tanulhatok meg angolul?

A Közös Európai Referenciakeret szerint a nullától a középfokú nyelvvizsgáig…
Tovább a válaszhoz>>

#2 Hogyan jegyezzem meg az angol szavakat?

Már az is sokat segít, ha szavak helyett mindig…
Tovább a válaszhoz>>

#3 Naponta mennyit angolozzak?

Elfoglalt felnőttként sosem tudunk annyit foglalkozni az angollal, amennyit szeretnénk. Ezért jó hír, hogy a hosszútávú memóriának nem idő kell ahhoz, hogy információt fogadjon be, hanem…
Tovább a válaszhoz>>

#4 Hogyan lehet gyorsítani a nyelvtanuláson és hatékonyabban angolt tanulni?

Van pár fontos közös pont a leghatékonyabb módszerekben, és ha ezeket betartod, akkor…
Tovább a válaszhoz>>

#5 Hogyan tudok javítani az angol kiejtésemen?

Van, aki azt hiszi, hogy ehhez elég sok-sok angolt hallani, és sokat gyakorolni, de ez nem feltétlenül igaz. Az anyanyelvi kiejtéshez…
Tovább a válaszhoz>>

#6 Hogyan tudnék folyékonyabban beszélni angolul?

Tűzz ki egy két-három hónapos időszakot, amikor…
Tovább a válaszhoz>>

#7 Hogyan tarthatom szinten az angolomat, ha nem használom a mindennapokban?

A nyelvtudás négy készségből áll, ezért több, különböző dolgot kell csinálnunk felváltva…
Tovább a válaszra>>

#8 Hogyan tudnék időt szakítani az angolra munka és az otthoni teendők mellett?

Van olyan vevőnk, aki négy gyerek és egy vállalkozói karrier mellett tanul angolul. A kulcs az…
Tovább a válaszra>>

#9 Meg tudok én még tanulni angolul 50 évesen?

Igen. Akkor is, ha most töltötted be a kilencvenet. Egyrészt…
Tovább a válaszra>>